Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Recepcia pri príležitosti Dňa Ústavy SR a Dňa ozbrojených síl SR

Recepcia pri príležitosti Dňa Ústavy SR a Dňa ozbrojených síl SR

8.9.2017

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici usporiadalo 7. septembra 2017 slávnostnú recepciu pri príležitosti Štátneho sviatku -  Dňa Ústavy SR a Dňa ozbrojených síl SR, ktorá sa uskutočnila v priestoroch vinárskeho podniku spoločnosti „Plantáže“ Šipčanik v Podgorici. 

Na recepcii sa zúčastnili významní predstavitelia politického, verejného, podnikateľského a kultúrneho života, ako aj členovia diplomatického zboru a predstavitelia médií, vrátane zástupcov mimovládneho sektora. 
 
Medzi najvýznamnejších hostí patrili predseda parlamentu Ivan Brajović, predseda Ústavného súdu Dragoljub Drašković, podpredseda vlády pre regionálny rozvoj a predseda Bošniackej strany Rafet Husović, minister práce a sociálnych vecí Kemal Purišić, minister pre cestovný ruch a udržateľný rozvoj Pavle Radulović spolu so štátnym tajomníkom Damirom Davidovićom, ministerka bez portfólia a líderka Chorvátskej občianskej iniciatívy Marija Vučinović, štátny tajomník ministerstva obrany Slobodan Filipović, hlavný špeciálny prokurátor Milivoje Katnić, čiernohorský metropolita Mihailo, politický poradca prezidenta Dragiša Burzan, zahraničnopolitický poradca predsedu parlamentu Periša Kastratović, poradca premiéra pre energetiku Lubo Knežević, poradca podpredsedu vlády a ministra spravodlivosti Alen Nikezić, primátor mesta Nikšić Veselin Grbović, predseda parlamentnej Liberálnej strany Andrija Popović, šéf Elektroprivredy Djoko Krivokapić a ďalší.


Zo spoločenských kruhov sa zúčastnili: prvý minister zahraničných vecí nezávislej ČH Miodrag Vlahović, bývalý minister spravodlivosti Dragan Šoć, predsedníčka Centra pre občianske vzdelávanie Daliborka Uljarević, predseda Európskeho hnutia Momčilo Radulović, šéf Čiernohorskej atlantickej rady Savo Kentera, moderátorka politických relácií verejnoprávnej televízie RTCG Isidora Sekulić Šoć, zástupca primátora Podgorice Dragutin Djeković a ďalší.

Veľvyslanec Roman Hlobeň v úvodnom prejave predstavil úspechy, ktoré SR dosiahla ako nezávislý štát, s akcentom na pozitíva plynúce z členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Zhodnotil bilaterálne vzťahy SR a Čiernej Hory, ubezpečil ČH partnerov o kontinuálnej podpore SR v procese európskych integrácií: „Čierna Hora je dnes plnoprávnym členom NATO a vďaka líderskej pozícii na integračnej ceste do EÚ som presvedčený o tom, že z regiónu sa ako prvá stane členom najúspešnejšieho projektu v Európe po 2. svetovej vojne. Čierna Hora môže byť rovnako ako Slovensko pyšná na to, čo od svojej samostatnosti dosiahla. Slovensko sa - ako blízky partner, spojenec a advokát ČH - spolu s ďalšími kolegami z NATO a EÚ teší z jej úspechov. Želám si, aby sa celý región západného Balkánu stal akousi väčšou Čiernou Horou z hľadiska jednoznačného zahraničnopolitického smerovania, ktoré po páde Berlínskeho múru prinieslo do strednej a východnej Európy mier, bezpečnosť, stabilitu, ekonomický rozvoj, sociálne istoty, ale hlavne slobodu a rešpektovanie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti.“