Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Minister Lajčák addresses Prague conference on radicalism: “Where young people learn to hate we have to offer reconciliation”

M. Lajčák na konferencii o radikalizme: „Tam, kde sa mladí ľudia učia nenávidieť - my musíme ponúknuť zmierenie“

14.6.2017 | Aktivity ministra | Česko

Nárast politického radikalizmu - v Európe aj mimo nej - je reálnou hrozbou pre hodnotový systém, ako ho dnes poznáme. Zadefinovanie konkrétnych krokov v boji proti radikalizmu je nevyhnutným predpokladom pôsobenia najmä na mladú generáciu. Odznelo to dnes (14. júna) na podujatí na vysokej úrovni na tému politického radikalizmu v Európe, ktoré sa konalo v Prahe. V panelovej diskusii, ktorá zapadá do rámca 3. ročníka medzinárodnej konferencie Pražský európsky summit, vystúpil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák spolu s českým ministrom zahraničných vecí L. Zaorálkom a rakúskym veľvyslancom Alexandrom Grubmayrom.

 

„Jedným z princípov boja proti politickému radikalizmu je ponúknuť zmysluplnú alternatívu. Násilným extrémistom sa človek nerodí, ale stáva. Preto tam, kde sa mladí ľudia učia nenávidieť - my musíme ponúknuť zmierenie. Tam, kde extrémisti rozsievajú strach a odcudzenie, my musíme ponúknuť zapájanie občianskej spoločnosti a medzikultúrny dialóg. Tam, kde extrémizmus hlása vylúčenie a nenávisť, my musíme ponúknuť ľudskú dôstojnosť, toleranciu a solidaritu. Na oslabenie extrémizmu musíme posilniť odolnosť našej spoločnosti pred radikálnymi prúdmi,“ povedal vo svojom vystúpení M. Lajčák. Ako dodal, politický radikalizmus sa neobmedzuje len na Európu, či iný svetadiel, ale je to vskutku globálny fenomén, ktorý si vyžaduje globálnu odpoveď. Aj preto minister uvítal návrh A. Guterresa vytvoriť v rámci Sekretariátu OSN nový Úrad pre boj s terorizmom vedený námestníkom generálneho tajomníka. „Tento úrad bude mať dostatočnú politickú váhu a zviditeľnenie, aby zabezpečil koordinované pôsobenie v tomto smere naprieč celým systémom OSN,“ uviedol minister.

 

Diskusia mala trojaký rozmer: Česká republika predsedá Výboru ministrov Rady Európy, Rakúsko je predsedníckou krajinou OBSE a M. Lajčák vystupoval z pozície dezignovaného predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN.

 

Medzinárodnú konferenciu Pražský európsky summit už tradične organizuje Inštitút pre európsku politiku a Ústav medzinárodných vzťahov v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky. Podujatie si kladie za cieľ viesť strategickú a otvorenú diskusiu o budúcnosti EÚ, ale aj o novej podobe transatlantických vzťahov, bezpečnosti vo svete a ďalších otázkach.

Minister M. Lajčák vystúpil na Pražskom európskom summite. Minister M. Lajčák vystúpil na Pražskom európskom summite. Minister M. Lajčák vystúpil na Pražskom európskom summite. Minister M. Lajčák vystúpil na Pražskom európskom summite.