Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Ministers Lajčák and Zaorálek presented foreign diplomats with a unique Czech-Slovak project

Ministri M. Lajčák a L. Zaorálek predstavili zahraničným diplomatom jedinečný česko-slovenský projekt

15.12.2016 | Aktivity ministra

Brno (15. decembra) – Výnimočný spoločný slovensko-český projekt predstavili vo štvrtok v Brne ministri zahraničných vecí SR a ČR Miroslav Lajčák a Lubomír Zaorálek. Obaja pozvali do moravskej metropoly zahraničných veľvyslancov sídliacich v Prahe a Bratislave na predpremiérovú projekciu koprodukčného filmu „Masaryk“ o živote a práci niekdajšieho československého veľvyslanca v Londýne a neskôr ministra zahraničných vecí Jana Masaryka.

 

 

„Bola to unikátna príležitosť, lebo po prvýkrát od rozdelenia Československa robíme spoločné slovensko-české podujatie pre diplomatické zbory z oboch krajín a to na projekciu filmu o našej spoločnej histórii,“ povedal pred uvedením filmu o J. Masarykovi minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. „Odráža to skutočné priateľstvo a výbornú spoluprácu medzi našimi dvoma krajinami a tiež je to výraz rešpektu, aký prechovávajú Česi a Slováci k spoločnej histórii,“ dodal minister M. Lajčák.

 

 

Film zachytáva pôsobenie J. Masaryka ako veľvyslanca predvojnového Československa v Londýne, jeho diplomatické snahy o predídenie Hitlerovskej agresie v období pred Mníchovskou zradou a následné osobné traumy z osudu jeho vlasti.

 


„Tento film dáva príležitosť poučiť sa z chýb minulosti, vyhnúť sa ich opakovaniu a ukazuje čo je skutočná úloha diplomacie – zabrániť konfliktom a snažiť sa o zachovanie mieru,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

 

 

Minister M. Lajčák ešte pred projekciou filmu absolvoval bilaterálne rokovanie s českým rezortným kolegom L. Zaorálkom, s ktorým hovorili o výsledkoch slovenského predsedníctva v Rade EÚ, a následne diskutovali na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity s jej študentami o úlohe Vyšehradskej štvorky a budúcnosti stredoeurópskeho regiónu z pohľadu slovenskej a českej zahraničnej politiky.

 

 

„V4 je vynikajúce zoskupenie, ktoré nám už 25 rokov pomáha robiť náš hlas v Európe zreteľnejší a dôraznejší. Vždy, keď sa ako V4 vieme dohodnúť, naše spoločné slovo má inú váhu, ako keby sme hovorili len každý za seba,“ pripomenul pred študentami minister M. Lajčák.
Podčiarkol aj to, že V4 je prvkom stability a zodpovednosti a ani jeden zo súčasných problémov EÚ nevznikol v našom regióne a krajiny V4 sú ekonomicky najdynamickejšie rastúci región v EÚ.

S českým rezortným kolegom L. Zaorálkom v Brne. S českým rezortným kolegom L. Zaorálkom v Brne. Bilaterálne rokovanie s českým rezortným kolegom L. Zaorálkom. Bilaterálne rokovanie s českým rezortným kolegom L. Zaorálkom. Diskua so študentami na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity. Diskua so študentami na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity.
M. Lajčák diskutoval na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity s jej študentami. M. Lajčák diskutoval na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity s jej študentami. Predpremiérová projekcia koprodukčného filmu „Masaryk“ Predpremiérová projekcia koprodukčného filmu „Masaryk“