Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Výstava „Moderná slovenská architektúra“ v Berlíne

Výstava „Moderná slovenská architektúra“ v Berlíne

7.12.2015 | Kultúrna prezentácia

Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne pripravili v spolupráci s Architektonickým múzeom Technickej univerzity v Berlíne a Spolkom architektov Slovenska výstavu „Moderná slovenská architektúra“. Koncepciu výstavy pripravili Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta a PhDr. Peter Mikloš, jej kurátorom je Prof. Ing. arch. Ján Bahna. Projekt podporili Slovenská komora architektov, Ministerstvo kultúry SR a Fond výtvarných umení.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 3. decembra 2015 za účasti predstaviteľov spolku, predsedu Ing. arch. Juraja Hermanna a riaditeľa PhDr. Petra Mikloša. Na úvod vystúpil vynikajúci slovenský huslista Milan Paľa. Postaral sa o dynamickú prezentáciu vzorky slovenskej súčasnej hudby, čo sa dobre hodilo k danej téme – uviedol Monodrámu Ilju Zeljenku, Passacagliu Vladmíra Godára a Higiu Pascala Manolia. S prejavmi sa k početnému publiku prihovorili riaditeľ Architektonického múzea Dr. Hans-Dietmar Nägelke, slovenský veľvyslanec Peter Lizák a architekt Juraj Hermann. Na otvorení sa zúčastnila riaditeľka slovenského inštitútu Viera Polakovičová a vyše desiatky slovenských architektov zo Slovenska a zo zahraničia, nemeckí architekti, o.i. MarieLuise Bodmann a Ulf Meyer, ktorí od začiatku prípravy výstavy spolupracovali na jej umiestnení a mnohí ďalší nemeckí a slovenskí umelci a intelektuáli.


Výstava predstavuje architektúru ostatných 10 rokov - 26 budov na 52 výstavných paneloch a k tomu makety vybraných objektov -  Vila Hrozno, Centrála VÚB Bratislava, Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave,  Panorama City Bratislava a evanjelický kostol v Nitre. Dokumentuje razantný rozvoj v tejto oblasti na Slovensku za ostatných 20 rokov, skvelé architektonické diela, realizované v podobe obytných domov, bánk, nových kostolov a verejných budov.  Medzi  predstavenými objektmi sa nachádzajú aj slovenské veľvyslanectvá vo Washingtone a v Berlíne. Výstava je trojjazyčná, dopĺňa ju reprezentatívny, trojjazyčný propagačný materiál s kvalitnou obrazovou dokumentáciou. V Berlíne potrvá do 28. januára 2016, Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne počítajú s jej reinštaláciou v roku 2016 v ďalších nemeckých mestách.


Architektonické múzeum Technickej univerzity v Berlíne má 125-ročnú históriu. Vzniklo z pôvodného Beuth-Schinkelovho múzea a pedagogickej zbierky Stavebnej akadémie v Berlíne, počas 20. storočia prešlo dramatickými zmenami a jeho zbierky sa postupne premiestnili do iných múzeí. Vždy hralo dôležitú úlohu v oblasti architektúry a časom stúpil jeho fundus na 6-ciferné číslo. Ambíciou múzea je predovšetkým digitalizácia zbierok a ich sprístupnenie na pedagogické účely.