Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Viedenská premiéra filmu Dubček k výročiu 1968 - 2018 za účasti tvorcov v Diplomatickej akadémii vo Viedni

Viedenská premiéra filmu Dubček k výročiu 1968 - 2018 za účasti tvorcov v Diplomatickej akadémii vo Viedni

25.6.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

V priestoroch Diplomatickej akadémie vo Viedni sa 13. júna konala premiéra filmu Dubček / Krátka jar, dlhá zima. Viedenskú premiéru filmu iniciovali tvorcovia filmu, režisér Ladislav Halama a scenárista a autor predlohy, knihy Dubček, Ľuboš Jurík. 

 

Na premiére spolupracovali Diplomatická akadémia a Slovenský inštitút vo Viedni, ktorí boli zároveň pozývateľmi a spoluorganizátormi podujatia. Premietanie otvoril príhovorom veľvyslanec Slovenskej republiky v Rakúsku Peter Mišík, režisér filmu Ladislav Halama a profesor Thomas Row  z Diplomatickej akadémie.

 

Samotný film sa venuje životu Alexandra Dubčeka, kľúčovej osobnosti našich novodobých dejín, udalostí roku 1968, ktorí pohli našimi dejinami aj svedomím celého sveta k lepšiemu pochopeniu mentality oboch našich národov a zohrali veľkú úlohu pri ďalšom vývoji našej spoločnosti.

Ide o hraný dokument, ktorý sa zameriava predovšetkým na život politika s „ľudskou tvárou“,  jeho súkromie, rodinu, manželku, synov. Udalosti Pražskej jari s množstvom osobností, ktorí podporovali politikov nového konceptu socializmu, s pozadím dejinných udalostí a samotným tragickým vpádom vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie sú citeľné na  pozadí príbehu hlavného hrdinu.

 

Po ukončení nasledovala krátka talk-show moderovaná študentkou Diplomatickej akadémie Petronelou Halamovou, na ktorej sa zúčastnili tvorcovia Ladislav Halama, Ľuboš Jurík a spoluproducent filmu Milan Kaliňák.

 

V publiku boli prítomné mnohé známe tváre – Pavol Dubček, syn politika, Dana Herrmannová – moderátorka ČST, ktorá sa musela vzdať svojej práce na  20 rokov po svojej občianskej zaangažovanosti na podporu Alexandra Dubčeka, veľvyslankyňa Českej republiky v Rakúsku  Ivana Červenková a novinári.

 

Film mal u publika veľkú odozvu a potvrdil svoje veľké opodstatnenie vzniku pre lepšie pochopenie našich novodobých dejín.