Dánsko

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Európa
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Dánske kráľovstvo
miestny názov Kongeriget Danmark
miestny názov v latinke Kongeriget Danmark
anglicky The Kingdom of Denmark
Rozloha: 42.916 + 1.399 Faerské ostrovy a 2,2 mil.Grónsko km2
Počet obyvateľov: 5 738 444(údaj z roku 25.9.2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Kodaň Kobenhavn Copenhagen
Počet obyvateľov hlavného mesta: 583 000, spádovo 1 294 000, hustota 6 800 obyvateľov/km2 (údaj z roku 2015)
Úradný jazyk: dánčina, na Faerských ostrovoch paralelne s dánčinou faerský jazyk (cca 0,9% celkového počtu obyvateľstva Dánska), v Grónsku inuitský jazyk (cca 1% celkového počtu obyvateľstva Dánska)
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
faerský 0,9%
inuitčina 1%
Mena: dánska koruna, dansk krone (DKK) (DKK)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Nemecká spolková republika 68
Dĺžka pobrežia: 7,314 km
Administratívne územné členenie: 5 krajov(REGIONOV) , ktoré sa delia na 99 komún (municipalít) + dve samosprávne územia Faerské ostrovy a Grónsko
Telefónna predvoľba: +45
Medzinárodná poznávacia značka: DK
Internetová doména: .dk
HDP na obyvateľa: v bežných cenách 55 154 USD, per capita 48 087 USD (údaj z roku 2017)
Miera nezamestnanosti: 6,2 % (údaj z roku 2016)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Dáni 91,3%
Faerčania 0,9%
Inuiti 1%
Nemci 0,4%
prisťahovalci iní 6,3%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
štátna dánska luteránska cirkev 85,5%
Štátny sviatok
dátum sviatok
5.6. Deň prijatia ústavy
Vznik štátu: 05.06.1849 (Dánske kráľovstvo)
Hlava štátu: Margrethe II. Alexandrine Thorhildur Ingrid
Predseda vlády: Lars Løkke Rasmussen
Minister zahraničných vecí: Anders Samuelsen
Dátum konania posledných volieb: 18.06.2015
Výkonná moc v štáte: vláda, tvorená na základe výsledkov priamych rovných a tajných volieb
Zákonodarný orgán: parlament, tvorený na základe priamych, rovných a tajných volieb, ktoré sa konajú v maximálne štvorročných intervaloch. Parlament má 175 poslancov, z ktorých je 135 poslancov volených priamo v jednomandátových obvodoch, zvyšných 40 poslaneckých mandátov je rozdelených na základe 2. skrutínia (tzv. vyrovnávacie hlasy). Faerské ostrovy a Grónsko ako samosprávne územia sú v parlamente zastúpené po dvoch poslancoch. Celkový počet členov parlamentu je 179.
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: 0h;SEČ
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://www.um.dk
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Kodaň

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Copenhagen
Street: Vesterled 26-28
Town:
slovak native
Copenhagen
ZIP:
State:
slovak native
Denmark
Phone: +45 39209911
Mobile phone:
Fax: +45 39209913
E-mail: emb.copenhagen@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/kodan
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Aarhus
Consular Office of the Slovak Republic in Aarhus
Konzul: Claus Søgaard Poulsen
otvorený: 11.07.2014
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
Marselisborg Havnevej 56. 2
8000 Aarhus C
Dánsko

Mobil.:
Tel.: +45/70 26 70 10
Fax.:
E-mail.: mo@innovater.dk
konzulárny obvod: Jutský polostrov, Dánske kráľovstvo
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Slovenskí občania môžu vstupovať na územie Dánska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude zamietnutý vstup na územie Dánska. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny.

Občania SR sa môžu v Dánsku zdržiavať 90 dní v rámci jedného polroku. V prípade, že si hľadajú prácu, môžu sa v Dánsku zdržiavať nepretržite 6 mesiacov. Bližšie informácie o podmienkach pobytu a práce občanov SR v Dánsku sú uvedené na stránke www.nyidanmark.dk

 

Vstup do Dánska s dieťaťom

Pre vstup dieťaťa do Dánska je potrebný platný cestovný pas, v prípade dieťaťa staršieho ako 15 rokov platný občiansky preukaz. Žiaden iný sprievodný dokument sa nevyžaduje ani v prípade, že dieťa sprevádza iná osoba ako rodič/zákonný zástupca.

V praxi je však zaužívané, že rodič/zákonný zástupca udelí písomný súhlas so sprevádzaním dieťaťa inou osobou v anglickom jazyku s uvedením účelu cesty a kontaktných údajov.

 

Grónsko

Pre občanov štátov v tzv. Schengenskom priestore a EU platí bezvízový styk. Na vstup do Grónska sa vyžaduje platný cestovný doklad – cestovný pas (odporúčaný), občiansky preukaz (akceptovaný). Maximálna dĺžka pobytu bez nahlásenia pobytu miestnym úradom je 3 mesiace.

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach pre turistov Grónska.

 

Faerské ostrovy

Občania Slovenskej republiky sa pri vstupe na Faerské ostrovy za účelom turistiky musia preukázať platným dokladom totožnosti (cestovný pas, alebo občiansky preukaz). Za účelom turistiky sa teda víza nevyžadujú. Maximálna dĺžka pobytu bez nahlásenia pobytu miestnym úradom je 3 mesiace.

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach pre turistov Faerských ostrovov.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 04/05/2018

Colné a devízové predpisy: Štandardné predpisy EÚ. Pri príprave pobytu v Dánsku treba zohľadniť skutočnosť, že v Dánsku na rozdiel od ostatných krajín neplatí euro, ale národná mena (dánske koruny, DKK). Osobitné ustanovenia platia v prípade Faerských ostrovov a Grónska, ktoré nie sú súčasťou EÚ, predovšetkým pre dovoz tabakových výrobkov a alkoholických nápojov.V Dánsku platí zákon o zákaze chovu a dovozu 13 plemien tzv. bojových psov a ich vzájomných krížencov. Ide o nasledovné plemená (prepis z dánčiny, resp. ponechaný medzinárodný názov):1/ Pitbullský teriér 2/ Tosa inu 3/ Americký staffordshire teriér 4/ Fila brasileiro 5/ Doga argentínska 6/ Americký buldog 7/ Boerboel 8/ Kangal 9/ Stredoázijský ovčiarsky pes 10/ Kaukazský ovčiarsky pes 11/ Juhoruský ovčiarsky pes 12/Tornjak 13/ Sarplaninac. Okrem zákazu chovu a dovozu vyššie uvedených plemien tzv. bojových psov, legislatívna norma o.i. určuje, že všetci majitelia psov v Dánsku musia do 8 týždňov po narodení psa zaregistrovať a do 4 mesiacov musí pes mať značku na obojku s menom a adresou majiteľa. V zákone je opatrenie o možnosti utratenia (nebezpečných) psov, ktorí napadli osobu alebo iného psa a iné (pokuty atď.).
Informácia pre motoristov:

Preprava v Kodani ako aj v celom Dánsku je veľmi jednoduchá a spravidla plynulá (okrem prehustenej dopravy v Kodani najmä v čase dopravnej špičky) aj vďaka vysokej úrovni mestskej a medzimestskej infraštruktúry, ktorá sa ďalej rozvíja.


Pri ceste autom na trase Rostock-Gedser odporúčame v čase hlavnej dovolenkovej sezóny objednať si trajekt vopred, resp. využiť trajektové spojenie Puttgarden - Rødby. Trajekt Dánsko-Nemecko - www.scandlines.dk.

 

Parkovanie
Osoby nerešpektujúce v Dánsku dopravné značenie a zvlášť časovo obmedzené parkovanie musia rátať s vysokými pokutami. Parkovanie, je na vyhradených miestach zadarmo iba na určitý čas a preto si vyžaduje nastavenie „plastových hodín“ umiestnených za predným čelným sklom. Tento systém, uplatňovaný v Dánsku musia dodržiavať aj vodiči áut s cudzími poznávacími značkami bez výnimky. Pokuty za nesprávne parkovanie sú vysoké a podľa miesta nesprávaného parkovania môžu presiahnuť aj 90 EUR.

 

Cyklisti
Osobitnú pozornosť je potrebné venovať v Dánsku cyklistom. Dánsko má vybudovanú rozsiahlu sieť chodníkov pre cyklistov, ktorá je bohato využívaná.


V Dánsku majú cyklisti skoro vždy prednosť jazdy. Vozidlá sú pri odbočovaní povinné dať prednosť cyklistom, ktorí jazdia pomerne vysokou rýchlosťou. Vodiči, nezvyknutí na takéto situácie zo Slovenska, by mohli spôsobiť nebezpečné kolízie predovšetkým v daždivom počasí a pri zníženej viditeľnosti.

Doprava:

Súčasné dopravné spojenie SR s Dánskom

Letecky: Súčasne neexistuje priame letecké spojenie Bratislava – Kodaň. Najbližšie letecké spojenia sú napr. z Viedne, Budapešti a Varšavy.
 

Železnicou: trasa Bratislava-Praha – Berlín/Hamburg-Kodaň.
 

Autom: smer do Kodane: Bratislava-Praha-Drážďany-Berlín-Rostock a potom lodný trajekt Rostock-Gedser, aj vzhľadom na avizovanú rozsiahlu rekonštrukciu diaľnice D1 v ČR možno ako alternatívu použiť trasu: Bratislava-Viedeň- Regensburg- Hamburg a trajekt Puttgarden-Rødby; smer na Jutský poloostrov: Bratislava-Praha-Drážďany- Berlín (resp. trasa na Regensburg) -Hamburg-Flensburg.

Klimatické podmienky: Letné teploty dosahujú výnimočne 30–32 st. C, zvyčajne 26-28 st C. Zimné sa pohybujú okolo nuly, zvyčajne sychravo, celoročne pomerne veľké zrážky a veterno.
Zdravotná starostlivosť:

V prípade nutnosti prvej pomoci je možné volať (z verejných telefónnych automatov zadarmo) tiesňovú linku 112, ktorá združuje centrálu rýchlej lekárskej pomoci, polície a hasičov.


Pri cestách do Dánska odporúčame vziať so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia. Na základe jeho predloženia má poistenec jedného členského štátu EÚ na územie druhého členského štátu nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť. V štátoch EÚ a EHP má občan SR s Európskym preukazom zdravotného poistenia rovnaké podmienky pre čerpanie zdravotnej starostlivosti ako dánski občania v rámci verejného zdravotného poistenia. V Dánsku je nutné očakávať spoluúčasť u mnohých lekárskych úkonov, najmä pri ošetrení u zubára, (až 100%), a častý je doplatok aj u väčšiny liekov na recept. Po návrate do SR je možné prostredníctvom príslušnej zdravotnej poisťovne žiadať refundáciu účtov za platby v hotovosti. Z verejného zdravotného poistenia nie sú hradené náklady na prevoz pacienta do SR alebo repatriácia telesných pozostatkov. Uhradiť nemožno ani starostlivosť poskytnutú v súkromnom zdravotníckom zariadení. Preto sa odporúča uzavrieť pred cestou komerčné cestovné zdravotné pripoistenie. Finančne dostupne zdravotné pripoistenie umožňuje úhradu výdavkov do stanovených limitov a 24hodinovú asistenčnú službu v slovenskom alebo českom jazyku.

Zoznam lekární otvorených 24 hodín denne

Telefónne čísla a kontakty na pohotovosť v jednotlivých regiónoch Dánska

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Dánske kráľovstvo je vo všeobecnosti považované za bezpečnú krajinu. Vnútropolitická situácia v Dánsku je stabilná, nejde o krajinu so zvýšeným rizikom pre cudzincov a v súčasnosti nie sú v platnosti obmedzenia, týkajúce sa ciest a pobytu v Dánsku.
Zvlášť v súvislosti s hlavnou turistickou sezónou považujeme za potrebné upozorniť na zvýšené riziko drobných krádeží predovšetkým na peších zónach v Kodani a vo väčších mestách. Je vhodné venovať preto väčšiu pozornosť osobným veciam, peniazom, dokladom, platobným kartám a pod. na exponovaných miestach, ako napr. na hlavnom železničnom nádraží, dopravných cestovných uzloch a v niektorých častiach Kodane napr. v Norrebro, resp. v Christianii, kde návštevníci musia rešpektovať tiež miestny zákaz fotografovania určitých lokalít.


Pozn.: V uplynulých mesiacoch roka 2013 bolo v Dánsku medializovaných niekoľko prípadov prestreliek v súvislosti s vyrovnávaním si interných účtov medzi pouličnými gangami a tiež prípad pokusu o atentát na novinára známeho proti-islamistickými názormi, kedy polícia upozornila možnú hrozbu teroristického útoku v krajine. Ide však o ojedinelé incidenty, ktoré by nemali bezprostredne ovplyvniť turistov v Dánsku.

Dôležité telefónne čísla: 112 – spoločné telefónne číslo pre políciu, požiarnikov a pohotovostnú lekársku službu, na ktorom možno komunikovať po anglicky, ako aj telefónne číslo 114 alarm na políciu
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  05.03.2019
  | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Dánsko
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dánskom kráľovstve zorganizovalo koncert klasickej hudby pri príležitosti predsedníctva SR v OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe).
 • ikonka galerie
  07.11.2018
  | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Dánsko
  ​Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Dánskom kráľovstve zorganizovali viacero slávnostných podujatí pri príležitosti 100.výročia založenia Československa.
 • ikonka galerie
  07.11.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Dánsko
  Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Dánskom kráľovstve zorganizovali 25. októbra 2018 slávnostnú recepciu pri príležitosti 100.výročia založenia Československa.
 • ikonka galerie
  07.11.2018
  | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Dánsko
  Oslavy 100. výročia založenia Československa vyvrcholili 28. októbra 2018 dánskou premiérou filmu Masaryk za prítomnosti jeho hlavných protagonistov – herca Karla Rodena a producenta Rudolfa Biermanna, ktorí po skončení premietania odpovedali na otázky publika.
 • ikonka galerie
  20.09.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Dánsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal dnes (20. septembra 2018) na pôde rezortu diplomacie dezignovaného veľvyslanca Dánskeho kráľovstva v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Reného Rosager Dinesena, ktorý mu pri tejto príležitosti odovzdal kópie poverovacích listín.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.um.dk
Dôležité telefónne čísla: 112 – spoločné telefónne číslo pre políciu, požiarnikov a pohotovostnú lekársku službu, na ktorom možno komunikovať po anglicky, ako aj telefónne číslo 114 alarm na políciu
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Spolupráca v oblasti vzdelávania a vedy sa realizuje od roku 1995 na základe Programu spolupráce medzi MŠ SR a MŠ Dánska, platnosť ktorého sa periodicky predlžuje na nasledovný akademický rok. V rámci programu každoročne poskytuje dánska strana vládne štipendiá pre slovenských študentov a účasť na letnom kurze dánskeho jazyka a kultúry. V oblasti kultúry dominujú priame kontakty kultúrnych inštitúcií oboch krajín. V roku 1994 bola uzavretá dohoda o spolupráci medzi samosprávami Dolného Kubína a dánskeho Ebegjergu. 8.sept. 2004 bolo ustanovujúce zasadnutie občianského združenia Klubu priateľov Dánska: DK-Denmark, ktorý spolupracuje s obdobným združením v Dánsku Klubu priateľov Slovenska so sídlom v Egebjergu. Cieľom iniciatívy je vzájomné spoznávanie kultúr, výmena súborov, výstavných expozícií, výmenné pobyty a vzdelávacie a športové akcie. V auguste 2008 hosťoval v Dánsku, vrátane Kodane akordeónový súbor Amandolo z D. Kubína.V priestoroch Arhuskej univerzity bola v októbri 2008 slávnostne otvorená výstava „ Magická osmička v dejinách Slovenska“. Počas vernisáže bol premietnutý aj dokumentárny film „Čierne dni„ o prvých dňoch okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968. V novembri 2008 predstavili tú istú výstavu v priestoroch Kodanskej univerzity. Slovenské veľvyslanectvo v Kodani v spolupráci s bratislavským medzinárodným domom umenia pre deti – BIBIANA – zorganizovalo v polovici októbra 2008 v Mestskej knižnici v Kodani výstavu víťazných ilustrácii detských kníh - „Bienále ilustrácii Bratislava 2007“, ktorá sa stretla s mimoriadnou odozvou najmä u mladých dánskych čitateľov. Výstavu následne presunuli do knižnice v komúne Rodovre. Na Aarhuskej radnici bola v septembri 2008 slávnostne otvorená výstava fotografií Ladislava Bielika „August 1968 – Bratislava“. V priestoroch rezidencie veľvyslanca SR v Kodani v spolupráci so Spolkom dánsko–slovenského priateľstva a za účasti krajanov, študentov a slovenských zamestnancov dánskych firiem ČR vo februári 2009 premietli slovenský film režiséra a filmového scenáristu D. Hanáka „Ja milujem, ty miluješ“.V r. 2010 sa ZÚ SR v Kodani zúčastnil tradičného Medzinárodného gala festivalu národných kultúr v priestoroch Kodanskej radnice, na ktorom bola predstavená slovenská história, kultúra, pamätihodnosti a tradičná kuchyňa.
9.3.2011 otvorili v Childrens School of Art v Kodani výstavu portrétov a malieb študentov Strednej odbornej školy vo Vranove nad Topľou “Slovensko – malá krajina s veľkým srdcom”. Slávnostnú vernisáž pripravilo Veľvyslanectvo SR v Kodani v spolupráci s agentúrou TA-DE-S (Talentované deti Slovenska) a Strednou odbornou školou vo Vranove n/Topľou. Podujatie bolo súčasťou predstavovania mladých slovenských talentov dánskej verejnosti.Od 2. septembra do 6. novembra 2011 sa v Dánsku opätovne predstavilo Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Išlo o doteraz najväčší kultúrno-prezentačný slovensko-dánsky projekt - jedinečnú výstavu ocenených kresieb pre deti pod názvom „Nádherné svety“.
V júni 2012 sa v Kodani konal Filmový mini-festival štyroch krajín Višegrádskej skupiny pod názvom „Humor za železnou oponou“. V rámci prezentácie staršej slovenskej filmovej produkcie mali možnosť diváci vidieť dva slovenské filmy: komédiu režiséra Martina Ťapáka „Pacho, hybský zbojník“ a film Juraja Jakubiska „Pehavý Max a strašidlá“.
Slovenské veľvyslanectvo v Kodani bude hodlá obnoviť prezentáciu predstavovania vrcholných diel slovenskej kinematografie z obdobia 60. - 70. rokov.
V októbri 2012 sa v priestoroch Filmového inštitútu konal aj festival filmov krajín strednej a východnej Európy, počas ktorého sa premietali dva slovenské filmy: „Cigáň“ režiséra M. Šulíka a „Dom“ od režisérky Z. Liovej.
Počas štátnej návštevy prezidenta SR I. Gašparoviča boli v októbri 2012 v priestoroch knižnice v kodanskej štvrti Ørestad otvorené dve výstavné podujatia, a to výstava fotografií Laca Struhára „Magické Slovensko“ a výstava knižných ilustrácií Petra Uchnára „Petrov Peter Pan“ ako ďalšie podujatie pripravovanej inštitúcie Bibiana Kodaň. Začiatkom februára 2013 bola v Kodani otvorená reprezentačná prehliadka moderného umeleckého skla troch súčasných slovenských sklárov a výtvarníkov – Pala Machu, Patrika Illo a Zuzany Graus Rudavskej. Výstava pod názvom „Crossing Points“ v prestížnej galérii umeleckého skla Cisternerne trvá do konca novembra 2013 a počas jej trvania sa bude konať aj prehliadka spojená s prednáškou pre verejnosť.
V súvislosti so záujmom organizátorov Kodanského festivalu dokumentárnych filmov ( http://www.cphdox.dk/d/index.lasso ) uviesť v rámci súťaži snímku Sametoví teroristi režiséra Petra Kerekesa (z r. 2012) hodlá ZÚ Kodaň podporiť jeho účasť na festivale na jeseň t.r. a využiť ju aj na zorganizovanie besedy príp. premietnutie niektorého ďalšieho z jeho úspešných filmov.

Krajania a krajanské komunity:

Krajanská komunita v Dánsku je relatívne malá – asi 450-500 osôb. Čisto krajanský spolok v krajine neexistuje. Pôsobí tu však Spolok dánsko-slovenského priateľstva, ktorého členmi sú tak slovenskí krajania ako i dánski občania (priatelia Slovenska aj bez slovenských koreňov). Informácie o Spolku možno získať na stránke www.danskslovakisk.dk .