Uzbekistan

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 23.06.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Uzbekistan
  Upozorňujeme cestujúcich do Uzbekistanu, ktorí majú v úmysle vstúpiť na územie krajiny s bezpilotným lietajúcim zariadením (autonómnym dronom alebo dronom na diaľkové ovládanie), že pre import takýchto zariadení a ich používanie na území Uzbekistanu platia prísne pravidlá. Povolenie na import uvedených zariadení je potrebné požiadať ešte pred vstupom na územie krajiny.
 • 27.10.2015
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Uzbekistan
  Zastupiteľský úrad v Taškente upozorňuje, že pri dovoze a používaní liekov na území Uzbekistanu platia prísne pravidlá, aj keď ide o lieky určené na osobnú potrebu pri liečbe niektorých ochorení. Určité skupiny liekov a lekárskeho materiálu nepodliehajú kontrole, avšak ich dovoz je potrebné uviesť v colnej deklarácii pri vstupe do krajiny...
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Uzbecká republika
miestny názov O’zbekiston Respublikasi
miestny názov v latinke Uzbekiston Respublikasi
anglicky The Republic of Uzbekistan
Rozloha: 448.900 km2
Počet obyvateľov: 30000000(údaj z roku 2013)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Taškent Toshkent shahri Tashkent
Počet obyvateľov hlavného mesta: 2500000 (údaj z roku 2008)
Úradný jazyk: uzbecký
Mena: uzbecký sum (1 sum - 100 tínov) (UZS)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Afganská islamská republika 137
Kazašská republika 2203
Kirgizská republika 1099
Tadžická republika 1161
Turkménsko 1621
Administratívne územné členenie: 1 autonómna republika, 12 oblastí, 1 hlavné mesto so štatútom samostatnej oblasti, 162 okresov,121 miest, 116 obcí mestského charakteru
HDP na obyvateľa: 3500 (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: podľa oficiálnych zdrojov je úroveň nezamestnanosti 4,8% (údaj z roku 2012) reálny odhad je okolo 20 až 40% (údaj z roku )
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Uzbeci 71%
Rusi 8,3%
Tadžici 4,7%
Kazaši 4,1%
Tatarská 2,4%
Karakalpakstanci 2,1%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
moslimovia 88%
pravoslávne 9%
iné 3%
Štátny sviatok
dátum sviatok
1.9. Deň nezávislosti (1991)
Vznik štátu: 31.08.1991 (Uzbecká republika)
Hlava štátu: Islam Abduganijevič Karimov
Predseda vlády: prezident, ktorý je zároveň aj šéfom exekutívy. Administratívno-technicky je šéfom vlády premiér: Šavkat Miromonov Mirzijaev
Minister zahraničných vecí: Abdulaziz Chazifocič Kamilov
Dátum konania posledných volieb: 23.12.2007
Výkonná moc v štáte: Kabinet ministrov, jeho zloženie navrhuje prezident a potvrdzuje Olij Mažlis.
Zákonodarný orgán: Dvojkomorový parlament Olij Mažlis, Horná komora – Senát Olij Mažlisu bol prvýkrát zvolený vo voľbách 26. decembra 2004 (100 poslancov), Zákonodarná (dolná) komora Olij Mažlisu má 150 poslancov
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 20.01.1993
Časové pásmo: + 4 (+3) hodiny
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mfa.uz
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Taškent

Name:
slovak native
Embassy of the Slovak Republic in Tashkent Посольство Словацкой Республики в Ташкенте
Street: Kichik Beshyogoch str. 38
Town:
slovak native
Tashkent Ташкент
ZIP:
State:
slovak native
Uzbekistan Узбекистан
Phone: +998 711206852, +998 712555565
Mobile phone:
Fax: +998 711206851
E-mail: emb.tashkent@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/taskent
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Cestovné doklady

Občania SR môžu uskutočňovať turistické cesty na území uvedených republiky len s platným cestovným dokladom. Cestovným dokladom sa rozumie cestovný pas, diplomatický pas alebo služobný pas.

Odporúčame pred cestou urobiť kópie všetkých dokladov a uschovať ich na osobitnom mieste. Stratu či krádež ukradnutých dokladov je nutné okamžite hlásiť na polícii a vyžiadať záznam o strate či krádeži. Následne je potrebné oznámiť tieto skutočnosti Veľvyslanectvu SR v Taškente, ktoré zabezpečí vystavenie náhradného cestovného dokladu pre cestu späť do SR. Z tohto dôvodu vám odporúčame vziať si so sebou niekoľko fotografií pasového formátu a zoznam dôležitých telefónnych čísiel a e-mailovú adresu veľvyslanectva.

 

Od 1. februára 2019 môžu občania SR cestovať do Uzbekistanu bez víz, pobyt však nesmie presiahnuť 30 dní.

V prípade pobytu dlhšieho ako 30 dní, platí povinnosť získať pre vstupom do krajiny uzbecké vízum. Zastupiteľské úrady Uzbekistanu vydávajú viacero typov víz v závislosti od účelu pobytu žiadateľa ). Bližšie informácie týkajúce sa podmienok vydávania víz poskytujú zastupiteľské úrady Uzbekistanu v zahraničí. Kontaktné informácie na zastupiteľské úrady Uzbekistanu je možné nájsť na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu

 

Naďalej existuje možnosť podať žiadosť o udelenie uzbeckého víza na veľvyslanectve Uzbekistanu vo Viedni. 

Veľvyslanectvo Uzbekistanu vo Viedni
Botschaft der Republik Usbekistan
Pötzleinsdorferstrasse 49
A-1180 Wien
Austria
telefón: +431 315 39 94-11, 3153995-11
fax: +431 315 39 93
e-mail: botschaft@usbekistan.at
web: www.usbekistan.at

Existuje možnosť dať si vyznačiť vízum do pasu hneď po prílete na letisko v Taškente, za predpokladu, že to bolo dopredu písomne (pridelené číslo telexu) schválené konzulárnym odborom Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu. Pre získanie tohto súhlasu je potrebné, aby pozývajúca strana (fyzická osoba alebo spoločnosť) podala žiadosť spolu s údajmi o návštevníkovi na Konzulárny odbor Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu. Po schválení víz bude pozývajúcej strane odovzdaný písomný súhlas (číslo telexu), ktoré je potrebné zaslať žiadateľovi o víza (postačuje zaslanie elektronickou formou). Vytlačený súhlas je potrebné mať pri sebe počas cesty, keďže ním sa bude návštevník preukazovať na letiskových kontrolách. Pokiaľ tento súhlas (číslo telexu) nepredložíte, je vysoko pravdepodobné, že letecká spoločnosť vás neodbaví (nepustí do lietadla). Po prílete je potrebné dostaviť sa k priehradke „Víza“, pokiaľ je voľná, požiadať pracovníkov pasovej kontroly, aby vyzvali „konzula“, aby prišiel vystaviť Vaše vízum. Najprv je potrebné mať vízum a až potom môžete byť vybavený na pasovej kontrole.

 

Povinnosť registrácie pobytu

Hotely a ubytovacie zariadenia vybavujú registráciu cudzincov bezplatne na základe predloženia pasu s platným vízom alebo povolením na dlhodobý pobyt v Uzbekistane. Pokiaľ nebudete ubytovaný v hoteli alebo keď Vám odmietne hotel registráciu vybaviť, máte povinnosť do 3 dní od prekročenia uzbeckej hranice sa zaregistrovať:
 
1. na príslušnom oddelení polície, ktorá má skratku UVViOG, obyčajne sa oddelenie polície nazýva predchádzajúcou oficiálnou skratkou OViR.
 
2. Registrácia na webstránke: www.enehmon.uz
 
Bez registračnej pečiatky v pase sa vzhľadom na časté kontroly prakticky nie je možné po Uzbekistane pohybovať. Povinnej registrácii nepodliehajú len držitelia diplomatických pasov. Priemerná pokuta pri zistení porušenia predpisu je v prepočte okolo 1000 EUR.

 

Hraničné prechody

Viaceré hraničné prechody v Uzbekistane sú určené len pre malý dvojstranný pohraničný styk a vôbec nie pre medzinárodný styk. Napríklad pri ceste z Taškentu do Kazachstanu môžu občania Uzbekistanu a Kazachstanu použiť cestný prechod vzdialený od Taškentu 20 km, ostaní, tak aj občania SR musia použiť prechod Jalama na ceste z Taškentu do Samarkandu, ktorý je vzdialený od Taškentu cca 90 km, pričom na rovnaké miesto za hranicu najazdia 180 km. Obyčajne otváracia doba na hraničných prechodoch je od 9.00 do 18.00 hod., niekde býva otvorené aj dlhšie, ale nie je možné sa na to spoliehať, v noci je väčšina prechodov uzavretá. Železničné prechody a letiská majú otvorené 24 hodín denne.

Niektoré cestné hraničné prechody medzi Uzbekistanom a Kirgizskom alebo medzi Uzbekistanom a Tadžikistanom majú zvláštny bezpečnostný režim. Niektoré hraničné prechody v horách sú v zimnom období uzatvorené. Pohyb v uzbeckom pohraničí podlieha reštrikciám, do mnohých prihraničných oblastí je zákaz vstupu. Najviac reštriktívne je cestovanie do regiónu Surchandarja (hraničná oblasť medzi Afganistanom a Tadžikistanom), kde sa možno pohybovať len obmedzene a len s bezpečnostným sprievodom.

Vzhľadom na časté a vopred neohlásené uzatváranie hraničných priechodov odporúčame tesne pred cestou preveriť si, či sú hraničné priechody, ktorými zamýšľate do krajiny vstúpiť, resp. z nej vystúpiť, otvorené.

pdf Zoznam hraničných prechodov  (pdf; 143.19 KB)

 

Dátum poslednej aktualizácie: 27/05/2019

 

Colné a devízové predpisy:

Colné a devízové predpisy sú riadené vnútornými zákonmi a vyhláškami Uzbekistanu.

Doprava: V Taškente existuje viacero druhov MHD. Vzhľadom na klimatické, hygienické a zdravotné podmienky sa používanie MHD po väčšiu časť roka neodporúča.
Klimatické podmienky:

Horúce a suché kontinentálne podnebie, dlhé, horúce a veľmi suché letá, krátke mierne zimy s nestálym počasím so značnými týždennými i dennými teplotnými výkyvmi.

Zdravotná starostlivosť:

Pre pobyt v Uzbekistane sa odporúča absolvovať očkovanie proti hepatitíde A, B, diftérii, tetanu,meningitíde, týfusu a cholere. Zvlášť veľké nebezpečenstvo predstavujú žltačkové ochorenia. V Uzbekistane existuje oficiálne bezplatná zdravotná starostlivosť. V skutočnosti sa za všetky služby musí platiť. V Uzbekistane existuje niekoľko súkromných ambulancií. Úroveň zdravotnej starostlivosti klesla pod „sovietsku“ úroveň. V Taškente existuje rozsiahla sieť lekární, kde je možné kúpiť lieky európskej kvality.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Uzbekistan je vzhľadom na veľké množstvo policajtov považovaný za policajný štát. Získať hodnoverné údaje o zločinnosti je nemožné. V Taškente je úroveň kriminality porovnateľná s inými rovnako veľkými mestami sveta.
Dôležité telefónne čísla: 101 – hasiči
102 – polícia103 – prvá pomoc
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  11.10.2018
  | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Uzbekistan
  Ako pripomenutie a oslavu 100. výročia československej štátnosti, usporiadajú veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Taškente koncert vážnej hudby. V Taškente spoločne vystúpia violončelista František Brikcius (ČR) a klavirista Erik Jambor (SK). Súčasťou špeciálne zostaveného programu sú diela českých a slovenských skladateľov z rôznych období.
 • ikonka galerie
  24.01.2018
  | Poverovacie listiny | Uzbekistan
  ​Novovymenovaný veľvyslanec SR v Uzbekistane Ján Bóry odovzdal 24. januára 2018 v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu kópie poverovacích listín do rúk ministra zahraničných vecí Uzbekistanu A. Kamilova.
 • 23.06.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Uzbekistan
  Upozorňujeme cestujúcich do Uzbekistanu, ktorí majú v úmysle vstúpiť na územie krajiny s bezpilotným lietajúcim zariadením (autonómnym dronom alebo dronom na diaľkové ovládanie), že pre import takýchto zariadení a ich používanie na území Uzbekistanu platia prísne pravidlá. Povolenie na import uvedených zariadení je potrebné požiadať ešte pred vstupom na územie krajiny.
 • ikonka galerie
  12.05.2017
  | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Uzbekistan
  ​V Taškente 11. mája sa uskutočnilo podujatie s názvom Study in Europe Fair. Podujatie bolo organizované Delegáciou EÚ v Taškente a zastúpením British Council v Taškente a uskutočnilo sa v rámci európskeho projektu Study in Europe.
 • ikonka galerie
  03.11.2016
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Uzbekistan
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek navštívil 2. a 3. novembra Uzbekistan, kde uskutočnil medziministerské konzultácie s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu Dilyorom Khakimovom. Bilaterálne tiež rokoval s ministrom zahraničných vecí Abdulazizom Kamilovom a ministrom pre vonkajšie ekonomické vzťahy, investície a obchod Elyorom Ganievom.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mfa.uz
Dôležité telefónne čísla: 101 – hasiči
102 – polícia103 – prvá pomoc
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: