Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Miestne špecifiká

Odporúčania pre slovenských občanov pred cestou do Švédskeho kráľovstva:
Strata cestovného dokladu: Stratu cestovného dokladu je potrebné ihneď nahlásiť príslušnej polícii. Veľvyslanectvo SR môže v takomto prípade vystaviť slovenskému občanovi na jednu cestu späť na Slovensko náhradný cestovný doklad. K žiadosti je potrebné priložiť iný identifikačný doklad a uhradiť správny poplatok v sume odpovedajúcej 10 EUR. Odporúčame pre takýto prípad si pred cestou vyhotoviť kópie cestovných dokladov.
Vreckoví zlodeji: Aj vo Švédsku sa objavujú prípady vreckových zlodejov, ktorí sa zameriavajú najmä na turistov. Odporúčame zvýšenú opatrnosť na verejných priestranstvách a počas hromadných akcií. V prípade okradnutia, najmä pokiaľ ide o doklady alebo cennosti, je potrebné incident nahlásiť na polícii.
Konzumácia alkoholu: Konzumácia alkoholu nie je povolená na verejnom priestranstve. Alkohol nad 3,5 % sa podáva v baroch a vybraných reštauráciách. Alkohol na domáce použitie je možné zakúpiť iba v štátnej predajnej sieti Systembolaget, ktorá má širokú sieť predajní a výber sortimentu, ale obmedzené otváracie hodiny.
Fajčenie: Fajčenie je zakázané vo všetkých reštauráciách a verejných budovách.
Informácie pre motoristov: Vodičský preukaz vydaný v SR je tiež platný vo Švédsku. Pri riadení osobného automobilu musí mať občan SR so sebou vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a zákonné poistenie vozidla (zelenú kartu). Vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu sa prísne postihuje. V prípade zistenia nad 0,2 promile alkoholu v krvi alebo 0,10 mg alkoholu v dychu sa to kvalifikuje ako trestný čin spojený s odobratím vodičského preukazu a častým nepodmienečným odsúdením až do výšky 24 mesiacov. Celkovo sa vo Švédsku jazdí najmä v mestách opatrnejšie v porovnaní so Slovenskom, preto odporúčame vodičom byť mimoriadne ohľaduplní v cestnej premávke, a najmä voči chodcom a cyklistom. Je potrebné dodržiavať rýchlostné limity. Pri prenajímaní motorového vozidla vo Švédsku v rámci auto požičovní je potrebné mať so sebou kreditnú (nie debetnú) platobnú kartu. V aute počas jazdy je povolené telefonovať aj bez hands-free sady.
Zdravotná starostlivosť: Zdravotná starostlivosť je slovenským občanom poskytovaná v štátnych zdravotníckych zariadeniach na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý si slovenský občan musí vybaviť pred cestou vo svojej poisťovni. Za každú návštevu lekára sa hradí vstupný poplatok (od 100 do 300 SEK podľa charakteru prehliadky). Turistom v prípade zdravotných problémov odporúčame vyhľadať zdravotné centrum (Akutmottagning alebo Vĺrdcentral). V lekárňach (Apotek) je v porovnaní so Slovenskom menší počet liekov bez predpisu. Telefónne číslo pohotovostnej služby je 112. Zároveň odporúčame aj komerčné pripoistenie na dobu pobytu vo Švédsku, aby ste sa vyhli vysokým nákladom v prípade úrazu alebo iného vážneho akútneho stavu.
Miestne špecifiká a rady pre turistov

Vo Švédsku je dobre vyvinutý bezhotovostný platobný styk. Väčšina obchodníkov preferuje platbu kartou pred hotovosťou. Otváracie hodiny bankových inštitútov sú zvyčajne 10:00 - 15:00 v pracovných dňoch (s výnimkou štvrtkov 10:00 – 17:30). Akceptovaná je široká rada kreditných kariet (určité reštrikcie platia pre American Express). Cudzie valuty je možno zameniť v zmenárňach nazývaných FOREX.
Obchody a reštaurácie: Otváracie hodiny obchodov a obchodných centier sú vo väčšine počas pracovného týždňa v hodinách 10:00-18:00 a počas sobôt 10:00 – 14:00/16:00. Vo väčších mestách sú obchody otvorené aj počas víkendov do 19:00. Je zvykom, že niektoré obchody bývajú počas sviatkov zatvorené. Špeciálne ponuky a zľavy sú vo Švédsku označené pojmami: Rea, Slut rea, Fynd alebo Extrapris. U turistov sú obľúbené najmä švédske sklárske výrobky značiek Orrefors a Kosta Boda. Ručne vyrábané švédske výrobky sú predávané v predajniach označovaných Hemslöjd. V cenách výrobkov a služieb je zahrnutá DPH.
Švédsko je kulinársky známe špecialitami z rýb (haringy, losos, slede, raky, úhory) a sobím mäsom. Pre krajinu sú typické švédske stoly, ktoré ponúkajú široké spektrum teplých a studených jedál. Trojchodové jedlo stojí v priemernej švédskej reštaurácii približne 50 EUR. Počas obedňajších hodín (11:00-14:00) je možno zakúpiť jedlo z dennej ponuky, tzv. Dagens rätt, v cene približne 10 EUR. UPOZORNENIE: Fajčenie je zakázané vo všetkých reštauráciách a verejných budovách.
Informácie pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu: Vo všeobecnosti sú reštaurácie, hotely, turistické miesta a vozidlá verejnej prepravy veľmi dobre vybavené pre návštevníkov s obmedzenou schopnosťou pohybu. Niektoré hotely poskytujú aj technickú výbavu pre umožnenie športových aktivít ako napr. plávanie či jazda na koni. V prípade všeobecných informácií sa môžete obrátiť na DHR De Handikappades Riksförbund, Box 47305, SE-100 74 Stockholm, Sweden (Tel.: +46 8 685 80 00, e-mail: info@dhr.se). Pre výpožičku invalidných vozíkov, kontaktujte Hjälpmedelsinstitutet (Tel.: +46 8 620 17 00).
Elektrické spotrebiče: Bežný elektrický prúd vo Švédsku je 220 V AC v 50 cykloch a zásuvky sa nelíšia od slovenských.
Telefonické, poštové a internetové služby: Poštové úrady sú v súčasnosti integrované do rôznych obchodov s potravinami, do stánkov a benzínových staníc. Otváracia doba sa líši v závislosti od konkrétnej predajne. Listy a pohľadnice do 20 g je možno vnútroštátne zasielať za poplatok 6 SEK a medzinárodne za 12 SEK. Na verejných priestranstvách sú k dispozícii poštové schránky: modré sú určené pre miestne dodávky a žlté pre národné a medzinárodné.
Medzinárodná predvoľba Švédska ja +46, po ktorej treba zvoliť smerové číslo (s vynechaním úvodnej nuly) a následne požadované číslo. Mobilné pokrytie je v mestách vo väčšine bezproblémové, určité obmedzenia možno badať napr. v horách. Cena za volanie zo Švédska do inej európskej krajiny sa pohybuje od 3,90 – 9 SEK za minútu.
Väčšina letísk, staníc, verejných knižníc a hotelov poskytuje možnosť pripojenia na internet, či už bezplatne alebo za poplatok. Bežné sú aj internetové kaviarne.
Cestovanie so psom: V prípade cestovania so psom do Švédska je potrebné zohľadniť výnimku z nariadenia EÚ, že psi prichádzajúci aj z krajín EÚ (okrem Veľkej Británie, Írska, Malty a Fínska) musia byť aj odčervení (okrem toho musia byť registrovaní, očkovaní a s pasom). V opačnom prípade im bude zakázaný vstup do krajiny.
Informácie pre motoristov: Počas jazdy je potrebné mať rozsvietené svetlá na motorovom vozidle vo dne a v noci. Všetci vo vozidle musia byť povinne pripútaní počas jazdy bezpečnostnými pásmi, deti musia mať autosedačky. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h na hlavných ťahoch a 30 km/h na vedľajších cestách. Mimo obce je najvyššia povolená rýchlosť 90 km/h a na diaľniciach 110 km/h, príp. 120km/h. Na čerpacích staniciach (hustota čerpacích staníc nie je taká vysoká ako na Slovensku a prevádzková doba čerpacích staníc je obyčajne od 8.00 do 22.00 hod, málo z nich je otvorených non stop) sú dostupné všetky druhy bezolovnatého benzínu a motorová nafta. Cena 1 litra benzínu sa pohybuje v súčasnosti okolo 15 SEK/liter.
Za parkovanie sa na celom území miest cez pracovné dni zvyčajne platí (obyčajne od 9.00 do 17.00 hod.). V parkovacích automatoch je potrebné si zakúpiť lístok na príslušnú dobu parkovania, ktorý má byť umiestnený na viditeľné miesto za predné sklo zaparkovaného vozidla. Úhrada poplatkov je kontrolovaná dopravnou službou, pokuty za nesprávne parkovanie resp. parkovanie bez úhrady poplatku dosahujú od 500 do 900 SEK. Za vstup do centra Štokholmu aj výstup platia vo Švédsku registrované vozidlá poplatok, tento neplatia zahraniční turisti. Raz do týždňa je každá ulica v Štokholme čistená a vtedy je na 6 hod (od 24:00 – 06.00) nutné auto z ulice preparkovať (ktorý deň sa ulica čistí je označené na parkovacej značke). Autá nesprávne parkujúce, alebo neplatiace parkovné sa neodťahujú, ale dopravná služba za stierače motorového vozidla necháva vypísané pokuty.
Výška pokút za najčastejšie dopravné priestupky:
- prekročenie povolenej rýchlosti 2000 – 4000 SEK- nepoužitie bezpečnostných pásov počas jazdy 1500 SEK
- nedanie znamenia o zmene smeru jazdy 400 SEK- prejazd na červenú 3000 SEK
- nezastavenie pri značke Stop, daj prednosť v jazde 1000 SEK- nedanie prednosti v jazde 600 SEK
- nezastavenie pred prechodom pre chodcov 1000 SEK- nedodržanie odstupu od predchchádzajúceho vozidla 800 SEK
Viac informácií na: http://www.trafikverket.se/Om-Trafikverket/Andra-sprak/English-Engelska/
Celkovo sa vo Švédsku jazdí najmä v mestách opatrnejšie v porovnaní so Slovenskom, preto odporúčame vodičom byť mimoriadne ohľaduplní v cestnej premávke, a najmä voči chodcom a cyklistom.
V podvečer a v noci na cestách vedúcich cez les musia vodiči počítať s rizikom prechádzania lesnej zveri cez cestu. Osobitne nebezpečné sú losy, ktoré môžu spôsobiť tragické dopravné nehody.
Pri prenajímaní motorového vozidla vo Švédsku v rámci auto požičovní je potrebné mať so sebou kreditnú (nie debetnú) platobnú kartu.
V aute počas jazdy je povolené telefonovať aj bez hands-free sady.
 • prihlasovacia povinnosť cudzincov neexistuje, pri pobyte nad 90 dní si má občan EÚ registrovať svoj pobyt vo Švédsku na Migračnom úrade (Migrationsverket).
 • turisticky atraktívne miesta s vyššou koncentráciou ľudí bývajú často aj miestom záujmu vreckárov;
 • nie je povolená konzumácia alkoholu na verenom priestranstve (alkohol nad 3.5% alkoholu je okrem barov a reštaurácií možné zakúpiť iba v štátnej predajnej sieti Systembolaget); dovoz alkoholu na osobnú spotrebu z iného štátu EÚ je bez obmedzenia;
 • jazdenie pod vplyvom alkoholu (nad 0.2g alkoholu v 1 litri krvi) je prísne zakázané a trestané pokutou a častým nepodmienečným odsúdením (na max. 6 mesiacov v prípade do 1 promile a na max. 2 roky v prípade vyššom ako 1 promile);
 • aj keď žobranie na ulici nie je vo Švédsku trestným činnom, polícia má právomoc v zmysle zákona o cudzincoch deportovať cudzinca mimo územia Švédska (z dôvodu nespôsobilosti obživy);
 • kupovanie sexuálnych služieb je trestným činom;
 • veľmi prísne sa trestá prechovávanie alebo pašovanie drog (ak ide o malé množstvo - finančný trest alebo max. 6 mesiacov nepodmienečne, ak ide o veľké množstvo drog (napr. pri heroíne už od 25g), je trestná sadzba od 2 – 10 rokov);
 • zákon zakazuje fyzické tresty detí;
 • vo viacerých veľkých mestách je parkovanie na všetkých uliciach širšieho centra spoplatnené od 09:00 – 17:00 (parkovacia značka aj udáva, ktorý deň v týždni od 00:00 – 06:00 je zakázané parkovať z dôvodu čistenia ulice); parkovanie auta nie je dovolené vo vzdialenosti menšej ako 10 m od prechodu alebo križovatky (autá sa zvyčajne neodťahujú, pokiaľ neohrozujú alebo neprekážajú verejnej premávke); pokuty za parkovanie sú umiestňované za stierač a sú vo forme príkazu na úhradu;
 • autá musia povinne celý rok svietiť a každý cestujúci musí byť pripútaný bezpečnostným pásom;
 • v aute počas jazdy je povolené telefonovať aj bez hands-free sady;
chodci aj cyklisti majú prednosť pred motorovými vozidlami.
Dátum poslednej aktualizácie: 2015-11-28 23:56:53.188 Dátum vytvorenia: Tue Sep 12 08:29:11 CEST 2006