Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

SR a Švédsko: Spoločný záujem na silnej podpore Východného partnerstva

SR a Švédsko: Spoločný záujem na silnej podpore Východného partnerstva

14.5.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a V4 | Švédsko

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák rokoval dnes (14. mája) podvečer v Bratislave so svojou švédskou rezortnou kolegyňou Margot Wallströmovou. Ich bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo pred spoločnou večerou ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky, troch členských štátov EÚ (Lotyšska, Rumunska a Švédska), vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a komisára EÚ pre susedskú politiku a rozširovanie, ktorú zorganizoval minister M. Lajčák v mene predsedníckej krajiny V4 pri príležitosti ministerského stretnutia V4 s krajinami Východného partnerstva v piatok 15. mája v Bratislave.

Ministerka M. Wallströmová, ktorá je vo funkcii od nástupu novej švédskej vlády v októbri minulého roka, navštívila Bratislavu po prvý raz. Počas rozhovoru s M. Lajčákom sa venovali dvojstranným vzťahom i téme Východného partnerstva. Podpora šiestich postsovietskych štátov východne od EÚ patrí medzi priority zahraničnej politiky SR i Švédska. Obe krajiny sa aktívne angažujú v podpore transformácie Východných partnerov a ich približovania sa k Európskej únii.

Minister M. Lajčák a ministerka M. Wallströmová prediskutovali aj situáciu na Balkáne a otázku imigrácie smerujúcej cez Stredozemné more do EÚ. Z dvojstranných tém sa dotkli aktuálnej spolupráce v oblasti vedy, výskumu a inovácií. Minister M. Lajčák tiež ocenil spoluprácu so Švédskom v rámci regionálnych formátov V4 a združenia Nordickej rady a pobaltských štátov NB8.

Rokovanie so švédskou ministerkou zahraničných vecí M. Wallströmovou. Rokovanie so švédskou ministerkou zahraničných vecí M. Wallströmovou. Pred spoločnou pracovnou večerou ministrov zahraničných vecí v Bratislave. Pred spoločnou pracovnou večerou ministrov zahraničných vecí v Bratislave. Pracovná večera ministrov. Pracovná večera ministrov.