Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Tematický večer pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra

Tematický večer pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra

20.11.2015

ZÚ Štokholm usporiadal vo štvrtok 19. novembra vo svojich priestoroch tematický večer pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Podujatie otvorilo premietanie dokumentárneho filmu Ľudovít Štúr (1815 – 1856) – míľniky života, ktorý bol sprievodným filmom k reprezentatívnej výstave Slovenského národného múzea Ľudovít Štúr – reformátor slovenskej spoločnosti na Bratislavskom hrade. Hostí privítal veľvyslanec Jaroslav Auxt a vypočuli si prednášku jazykovedca Martina Chochola z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV o kodifikácii štúrovskej slovenčiny a jej špecifikách, ku ktorej bola diskusia. Večer zavŕšilo premietanie krátkeho študentského filmu Posledné dni Ľudovíta Štúra z dielne študentov FTF VŠMU v Bratislave. ZÚ si týmto tematickým večerom pripomenulo významného slovenského dejateľa Ľudovíta Štúra a jeho zásluhy pre slovenský národ.

Na podujatí sa zúčastnilo približne 25 krajanov a tiež švédsky novinár Olof Kleberg, ktorý bol prvým lektorom švédskeho jazyka na Katedre škandinavistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Hostí mimoriadne zaujala prednáška i celé podujatie, ktorého usporiadanie vysoko ocenili, o čom svedčila aj veľmi živá a interaktívna diskusia.