Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Podmienky vstupu do krajiny

Irán

Pre vstup do krajiny sú potrebné víza podľa charakteru pobytu (turistické, biznis, študentské, pracovné atď.) Občania SR plánujúci cestu do Iránu majú možnosť získať ich cez iránske veľvyslanectvá a v prípade turistických víz, aj po prílete na medzinárodne letisko Imam Khomeini v Teheráne – tzv. letiskové víza. 
 
Ak máte v pase, s ktorým žiadate o vstup do krajiny izraelské víza, iránske víza vám nebudú udelené. 
 
Pre získanie víz na Iránskom veľvyslanectve je potrebné kontaktovať komerčné agentúry (kontakty sú k dispozícii na iránskych veľvyslanectvách a na internete), ktoré vás oboznámia s potrebnými krokmi a poskytnú nevyhnutnú asistenciu, alebo navštívte stránku Ministerstva zahraničných vecí Iránu
 
Letiskové víza zvyknú byť udelené na 14 až 30 dní, konkrétne rozpätie je na zvážení imigračného úradníka. Víza do 15 dní môžu byť následne s poplatkom predĺžené o 15 dní, je to však opäť na zvážení daného policajného oddelenia v mieste podávania žiadosti. Nie je k dispozícii zoznam imigračných úradov, ktoré príjimajú žiadosti o predĺženie turistických víz. 
 
Podľa posledných informácií Ministerstva zahraničných vecí Iránu o letiskové víza môžu požiadať občania všetkých krajín s výnimkou týchto: USA, Veľká Británia, Kanada, Kolumbia, Somálsko, Bangladéš, Jordánsko, Irak, Afganistan, Pakistan a India. Občanom odporúčame overiť si túto informáciu pred cestou na niektorom z veľvyslanectiev Iránu. 
 
Základné požiadavky na udelenie turistických víz na letisku:*  
1) cestovný pas s prázdnymi stranami platný minimálne 6 mesiacov od plánovaného vstupu do Iránu; 
2) poplatok – líši sa od národnosti žiadateľa; pre slovenských občanov je to podľa posledných informácií (dec. 2017) 75 Eur (platba iba v hotovosti);
3) spiatočná letenka;
4) zarezervované ubytovanie na celý pobyt – ak využívate niektorú z foriem súkromného ubytovania, majte pripravené meno, adresu a telefónne číslo danej osoby, pretože imigračný úradník ju môže kontaktovať; komerčné cestovné agentúry taktiež doporučujú mať zarezervovaný hotel v kategórii 3* a vyššie, cestovatelia plánujúci ubytovanie v lacnejších ubytovacích kapacitách sa stretajú s problémami; 
5) 2 fotky pasového formátu (ženy so zahalenými vlasmi);
6) cestovné poistenie pokrývajúce Irán s poistným krytím minimálne 10 000,- Eur; cestovné poistenie je možné zakúpiť aj priamo na letisku po prílete, pričom cena poistenia sa líši v závislosti od veku poisťovaného, orientačná cena je 15,- Eur;
7) vypísanie formulára – pre urýchlenie je možné formulár vyplniť online na stránke Ministerstva zahraničných vecí Iránu minimálne 3 dni pred cestou http://e_visa.mfa.ir/en/visa-arrival/. Po odoslaní formulára vám bude vygenerované referenčné číslo a približne do 3 dní obdržíte ďalší email informujúci o udelení/neudelení víz.
 
Uvedené informácie nemajú záväzný charakter.  Odporúčame si ich vždy pred cestou overiť na veľvyslanectve Iránu, stránke Ministerstva zahraničných vecí Iránu alebo u komerčnej agentúry.
 
Proces udelenia víz na letisku trvá približne hodinu, v závislosti na počte žiadateľov. V prípade, že ste sa o letiskové víza uchádzali prostredníctvom online formuláru, predložte imigračnému úradnikovi referenčné číslo spolu s ostatnými náležitosťami uvedenými vyššie. 
 
Upozornenia:
1) Vstup do krajiny môže byť aj napriek predloženiu všetkých požadovaných dokumentov zamietnutý, náklady na odlet z krajiny znáša turista. 
 
2) V prípade, že ste žiadali o víza cez iránske veľvyslanectvo, a to vám bolo zamietnuté, nebude vám pravdepodobne udelené ani keď oň požiadate na letisku. 
 
Odporúčame občanom SR plánujúcim cestu do Iránu, aby sa obrátili na komerčné cestovné agentúry a kancelárie, a navštívili stránku Ministerstva zahraničných vecí Iránu ponúkajúcu základné informácie a online vízový formulár, ktorý podľa Ministerstva zahraničných vecí Iránu urýchli proces udelenia víz na letisku.
 
Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017

Afganistan

Pre cesty do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas (s platnosťou najmenej 6 mesiacov od vstupu do krajiny) a príslušné vízum podľa povahy pobytu. V krajine platí prihlasovacia povinnosť pre cudzincov.

Vizum a informácie o krajine poskytuje Veľvyslanectvo Afgánskeho islamského štátu v Českej republike: 
Na Kazance 634/7
170 00 Praha 
Tel.: +420 2 33544228
Fax: +420 2 33542009
e-mail: afg.prague@centrum.cz
www.volny.cz/afghanistan
úradné hodiny: Po-Pi od 09:30 do 14:00 hod.

Slovenská republika nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne/Irán.

Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017

Pakistan

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Pakistanu vo Viedni.