Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Rady a odporúčania

Irán

Je dôležité v žiadnom prípade nevykonávať činnosti, ktoré môžu byť v rozpore s účelom, na aký bolo vízum udelené (napr. žurnalistická a spravodajská činnosť výlučne iba po predchádzajúcej notifikácii a obdržaní tzv. novinárskeho víza). Vyvarujte sa aktivít, ktoré by mohli byť pokladané za novinárske vrátane uskutočňovania nahrávaných rozhovorov s miestnymi obyvateľmi. Taktiež odporúčame nevyjadrovať sa k vnútorným politickým, sociálnym a náboženským otázkam (ani v prípade, že sa vás na to miestni obyvatelia opýtajú). 


Vyskytujú sa prípady, keď sú turisti oslovení iránskym občanom, ktorý sa označuje za príslušníka politickej opozície, náboženskej menšiny, držiteľa dvojitého občianstva, ktorému boli oba pasy odobrané a je držaný v krajine proti svojej vôli, atď. a žiada turistu o pomoc. Odporúčame urýchlene sa od takejto osoby vzdialiť a rozhodne nevymienať žiadne kontaktné údaje. 

Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017

Afganistan

Vzhľadom na mimoriadne vážnu bezpečnostnú situáciu v krajine, Veľvyslanectvo SR v Teheráne vôbec neodporúča uskutočňovať v súčasnej dobe turistické cesty do Afganistanu. V prípade nevyhnutných ciest obchodnej alebo služobnej povahy je potrebná spolupráca s vierohodným partnerom na afgánskej strane, ktorý dokáže zabezpečiť logistiku a poskytnúť čo najvyššiu úroveň bezpečnosti pri pohybe v krajine. Pred cestou odporúčame preveriť na internetových stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR v Teheráne aktuálne cestovné odporúčania.


Najlepšie prijímanou menou je americký dolár, bankový systém nie je vybudovaný, kreditné karty vo väčšine prípadov nefungujú a preto treba mať pri sebe dostatok hotovosti na celý pobyt. 


Afganistan je najväčším producentom ópia na svete a s tým súvisí aj široká sieť pašovania narkotík. Za pašovanie a prechovávanie narkotík sú prísne tresty. Neodporúča sa poskytovať služby prepravy batožiny cez hranicu, alebo pred odchodom z krajiny poskytnúť prístup k batožine neznámej osobe, či už za účelom úschovy alebo transportu, bez priamej kontroly nad ňou.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017