Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Lajčák in New York on Slovak Presidency as well as the UN vision

M. Lajčák v New Yorku o SK PRES aj o vízii pre OSN

14.7.2016 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

New York (14. júla) - O slovenskom predsedníctve v Rade Európskej únie aj o vízii pre budúce fungovanie OSN hovoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na viacerých fórach a sérii bilaterálnych stretnutí počas dvojdňového pracovného pobytu v New Yorku. 

 


V rámci kandidatúry SR na post generálneho tajomníka OSN sa minister Miroslav Lajčák stretol s členmi Bezpečnostnej rady OSN a odpovedal im na detailné otázky o konkrétnych zámeroch a predstavách v jednotlivých oblastiach činnosti OSN. 

 


Minister M. Lajčák v sídle OSN vystúpil aj pred veľvyslancami krajín skupiny G77, čo je najväčšie zoskupenie rozvojových krajín v OSN združujúce 134 krajín, a diskutoval s nimi o úlohe OSN pri realizácii rozvojových cieľov.

 


Komplexne sa problematike OSN a jej nového generálneho tajomníka venoval na diskusii v Medzinárodnom mierovom inštitúte (IPI) pred odborným publikom tvorenom diplomatmi, analytikmi, novinármi a špecialistami mimovládneho sektora. 

 


„OSN je pilierom efektívneho multilateralizmu. Chcel by som, aby to bola efektívna, dynamická a spoľahlivá organizácia, ktorú štáty rešpektujú a dôverujú jej,“ povedal minister M. Lajčák v IPI a predstavil konkrétne body svojej vízie pre budúcnosť OSN. 

 


„Systém OSN disponuje podľa mňa všetkým čo treba: má inštitúcie, normy, expertízu, kapacity i ľudské zdroje. Ale tento systém nie je úplne presne nastavený na zmeny a výzvy, ktoré prináša súčasnosť. Preto treba identifikovať spôsob, ako môže OSN robiť veci lepšie a ako pri tom efektívnejšie využiť existujúce nástroje a procesy,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

 


Počas pobytu v New Yorku sa minister M. Lajčák v kapacite predsedu Rady EÚ zišiel na bilaterálnom rokovaní s ministrom obchodu Ekvádoru Juanom Carlosom Casinellim. Témou ich rozhovoru bol protokol o pristúpení Ekvádoru k obchodnej dohode EÚ s Kolumbiou a Peru a procedúra jeho schválenia a uvedenia do praxe ešte pred tým, ako vyprší platnosť systému obchodných preferencií EÚ pre Ekvádor.


 Minister M. Lajčák ekvádorskému partnerovi zdôraznil, že Slovensko podporuje pristúpenie Ekvádoru k uvedenej dohode a počas svojho predsedníctva sa vynasnaží urobiť potrebné kroky k posunutiu celého procesu dopredu.

 


O predsedníctve SR v Rade EÚ hovoril minister M. Lajčák aj s veľvyslancami  členských krajín EÚ pri OSN v New Yorku, ktorých informoval o prioritách SK PRES s akcentom na presadzovanie záujmov Únie na medzinárodnej scéne a v OSN.

Diskusia s predstavieľmi štátov skupiny G77 v OSN. Diskusia s predstavieľmi štátov skupiny G77 v OSN. Diskusia o prioritách slovenského predsedníctva v Rade EÚ a ich presahu na agendu v OSN. Diskusia o prioritách slovenského predsedníctva v Rade EÚ a ich presahu na agendu v OSN.