Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Lajčák: "We are resolved to assist in fulfilling UN Secretary-General Guterres’ New-Year´s pledge to make 2017 a year for peace"

M. Lajčák: „Sme odhodlaní pomáhať napĺňať novoročné želanie GT OSN A. Guterresa, aby bol rok 2017 rokom mieru.“

23.1.2017 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je na pracovnej ceste v New Yorku, sa dnes (23. januára 2017) stretol s predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom, s ktorým diskutoval o aktuálnych bezpečnostných a humanitárnych výzvach stojacich pred medzinárodným spoločenstvom. Obaja diplomati sa zhodli, že chudoba a konflikty sú zdrojom masovej migrácie, ktorá – spolu s teroristickými aktivitami extrémistických skupín vrátane Daíšu – kladie pred OSN nové náročné úlohy. M. Lajčák v rozhovore potvrdil, že Slovenská republika si uvedomuje nezastupiteľnosť OSN ako garanta mieru a bezpečnosti, podporovateľa udržateľného rozvoja a ochrancu ľudských práv vo svete. 

 

Slovenská republika bude na pôde VZ OSN aktívne podporovať aj nájdenie trvácneho riešenia pre migračnú a utečeneckú krízu, vrátane odstránenia ich príčin. „Sme odhodlaní pomáhať napĺňať novoročné želanie generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, aby bol rok 2017 rokom mieru,“ povedal M. Lajčák a ubezpečil P. Thomsona, že Slovensko bude úzko spolupracovať s ostatnými členskými krajinami na tom, aby organizácia bola schopná predkladať a prijímať flexibilné, účinné a efektívne riešenia naliehavých problémov, ktorým dnes musíme čeliť.

 

V popoludňajších hodinách M. Lajčáka prijal aj generálny tajomník OSN A. Guterres, s ktorým minister diskutoval o situácii na Ukrajine a Západnom Balkáne, ako aj o vývoji v ďalších pálčivých regiónoch sveta. „V tomto zložitom období potrebujeme silnú a úspešnú OSN, kde sú prioritami mier, prevencia pred konfliktmi, trvalo udržateľný rozvoj a ich vzájomné prepojenie,“ povedal M. Lajčák, ktorý na túto tému vystúpi v utorok 24. januára na pôde OSN na podujatí na vysokej úrovni s názvom Budovanie udržateľného mieru pre všetkých. Zámerom tohto podujatia je dať priestor na diskusiu, ako sa Agenda 2030 a udržateľný mier navzájom podmieňujú a ako ich je možné skĺbiť na medzinárodnej, národnej aj regionálnej úrovni. 

 

Minister M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkov OSN gratulačný list prezidenta SR k nástupu A. Guterresa do funkcie, a výpravnú obrazovú knihu od renomovaného slovenského fotografa Filipa Kuliševa.

M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN knihu Filipa Kuliševa. M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN knihu Filipa Kuliševa. S predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom. S predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom. Pozdravný list prezidenta SR generálnemu tajomníkovi OSN. Pozdravný list prezidenta SR generálnemu tajomníkovi OSN.