Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Lajčák: "We are resolved to assist in fulfilling UN Secretary-General Guterres’ New-Year´s pledge to make 2017 a year for peace"

M. Lajčák: „Sme odhodlaní pomáhať napĺňať novoročné želanie GT OSN A. Guterresa, aby bol rok 2017 rokom mieru.“

23.1.2017 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je na pracovnej ceste v New Yorku, sa dnes (23. januára 2017) stretol s predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom, s ktorým diskutoval o aktuálnych bezpečnostných a humanitárnych výzvach stojacich pred medzinárodným spoločenstvom. Obaja diplomati sa zhodli, že chudoba a konflikty sú zdrojom masovej migrácie, ktorá – spolu s teroristickými aktivitami extrémistických skupín vrátane Daíšu – kladie pred OSN nové náročné úlohy. M. Lajčák v rozhovore potvrdil, že Slovenská republika si uvedomuje nezastupiteľnosť OSN ako garanta mieru a bezpečnosti, podporovateľa udržateľného rozvoja a ochrancu ľudských práv vo svete. 

 

Slovenská republika bude na pôde VZ OSN aktívne podporovať aj nájdenie trvácneho riešenia pre migračnú a utečeneckú krízu, vrátane odstránenia ich príčin. „Sme odhodlaní pomáhať napĺňať novoročné želanie generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, aby bol rok 2017 rokom mieru,“ povedal M. Lajčák a ubezpečil P. Thomsona, že Slovensko bude úzko spolupracovať s ostatnými členskými krajinami na tom, aby organizácia bola schopná predkladať a prijímať flexibilné, účinné a efektívne riešenia naliehavých problémov, ktorým dnes musíme čeliť.

 

V popoludňajších hodinách M. Lajčáka prijal aj generálny tajomník OSN A. Guterres, s ktorým minister diskutoval o situácii na Ukrajine a Západnom Balkáne, ako aj o vývoji v ďalších pálčivých regiónoch sveta. „V tomto zložitom období potrebujeme silnú a úspešnú OSN, kde sú prioritami mier, prevencia pred konfliktmi, trvalo udržateľný rozvoj a ich vzájomné prepojenie,“ povedal M. Lajčák, ktorý na túto tému vystúpi v utorok 24. januára na pôde OSN na podujatí na vysokej úrovni s názvom Budovanie udržateľného mieru pre všetkých. Zámerom tohto podujatia je dať priestor na diskusiu, ako sa Agenda 2030 a udržateľný mier navzájom podmieňujú a ako ich je možné skĺbiť na medzinárodnej, národnej aj regionálnej úrovni. 

 

Minister M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkov OSN gratulačný list prezidenta SR k nástupu A. Guterresa do funkcie, a výpravnú obrazovú knihu od renomovaného slovenského fotografa Filipa Kuliševa.

S predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom. S predsedom prebiehajúceho 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Petrom Thomsonom. Pozdravný list prezidenta SR generálnemu tajomníkovi OSN. Pozdravný list prezidenta SR generálnemu tajomníkovi OSN. M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN knihu Filipa Kuliševa. M. Lajčák odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN knihu Filipa Kuliševa.