Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Miroslav Lajčák: Slovakia is an active contributor to UN peace missions

M. Lajčák: SR je aktívny prispievateľ do mierových misií OSN

27.9.2016 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

Bratislava (27. septembra) - O mierových operáciách OSN a účasti Slovenska na nich hovoril v utorok v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na stretnutí s námestníkom generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Hervém Ladsousom. 

 

Minister M. Lajčák ocenil prácu a úsilie H. Ladsousa pri presadzovaní agendy mierových operácií v aktivitách OSN. „Ľudia po celom svete vnímajú a hodnotia OSN do značnej miery cez jej aktivity v oblasti nastoľovania, udržiavania a ochrany mieru,“ konštatoval minister M. Lajčák a zdôraznil, že pre Slovensko je toto kľúčový pilier činnosti OSN a sme pripravení doň naďalej aktívne prispievať.

 

Minister M. Lajčák v tejto súvislosti pripomenul význam reformy bezpečnostného sektora, čo je oblasť, ktorú na pôde OSN zviditeľňuje práve Slovensko. „Budovanie stabilných spoločností v postkonfliktných situáciách nie je možné bez zreformovania a sfunkčnenia bezpečnostných a justičných zložiek a ich demokratickej kontroly. V tomto smere sme už uskutočnili konkrétne aktivity napr. pri stabilizácii Stredoafrickej republiky a najnovšie som minulý týždeň v New Yorku na ministerskom zasadnutí OSN deklaroval pripravenosť SR prispieť aj k implementácii mierovej dohody v Mali,“ zdôraznil minister M. Lajčák. 

 

Pripomenul tiež príspevok 550 tisíc eur do Fondu na budovanie mieru, ktorý ohlásil na darcovskej konferencii počas Valného zhromaždenia OSN minulý týždeň v New Yorku. 

 

Minister M. Lajčák a H. Ladsous podrobne diskutovali aj o úlohe mierových jednotiek OSN na Cypre, v ktorých pôsobí aj početný kontingent slovenských vojakov.

Minister Miroslav Lajčák a Herve Ladsous zástupca GT OSN pre mierové operácie počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Herve Ladsous zástupca GT OSN pre mierové operácie počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Herve Ladsous zástupca GT OSN pre mierové operácie počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Herve Ladsous zástupca GT OSN pre mierové operácie počas prijatia.