Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Lajčák giving address on building sustainable peace at UN high-level event in New York

M. Lajčák vystúpil v New Yorku na podujatí na vysokej úrovni o budovaní udržateľného mieru

24.1.2017 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (24. januára 2017) vystúpil na pôde OSN na podujatí na vysokej úrovni s názvom Budovanie udržateľného mieru pre všetkých. Vo svojom príhovore zdôraznil, že zaručenie bezpečnejšieho a spravodlivejšieho sveta musí byť v záujme všetkých – rozvinutých i chudobnejších krajín. „Mier a bezpečnosť sú základné predpoklady rozvoja a odstránenia chudoby. Ale platí to aj naopak: bez rozvoja a odstránenia chudoby nemožno dosiahnuť udržateľný mier. Tu je teda priesečník rozvoja a bezpečnosti,“ povedal M. Lajčák. Ako dodal, nové bezpečnostné hrozby, narastajúci extrémizmus a humanitárne krízy neustále menia politickú topografiu sveta. Aby boli rozvojové, mierotvorné a humanitárne iniciatívy funkčné, musia byť navzájom prepojené a harmonizované. „Ciele Agendy 2030 sú jasné. Teraz musíme zintenzívniť naše úsilie, aby sme ich naplnili. Základným predpokladom udržateľného rozvoja je fungujúce partnerstvo medzi všetkými členmi OSN. Udržateľný rozvoj nie je možný bez udržateľného mieru, sú to dve strany jednej mince,“ povedal M. Lajčák a apeloval na nájdenie politického konsenzu pre transformáciu OSN na efektívny nástroj pre prevenciu konfliktov, využívajúci mediáciu, manažment, a udržateľné riešenia sporov. 

 

Zámerom podujatia na vysokej úrovni, ktoré zorganizoval predseda VZ OSN v spolupráci s predsedom Hospodárskej a sociálnej rady (ECOSOC) a Bezpečnostnou radou OSN, je dať priestor na diskusiu, ako sa Agenda 2030 a udržateľný mier navzájom podmieňujú a ako ich je možné skĺbiť na medzinárodnej, národnej aj regionálnej úrovni. Aktívna účasť ministra M. Lajčáka na podujatí je potvrdením záujmu a dlhodobej agendy SR v rámci OSN zameranej na úspešnú implementáciu Agendy 2030 v kontexte udržania mieru a bezpečnosti. Slovenská republika aj v minulosti pripravila a aktívne participovala na podujatiach zameraných na prepojenie mieru a udržateľného rozvoja. V tomto duchu bude SR vyvíjať aktivity aj v budúcnosti, hlavne v rámci nadchádzajúceho 72. VZ OSN.

 

Minister M. Lajčák sa na okraj podujatia stretol bilaterálne aj s ministerkou zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Margot Wallströmovou, s ktorou diskutovali o budúcnosti EÚ po Brexite a zdôraznili potrebu jednotného prístupu všetkých 27 krajín únie k budúcim rokovaniam s Veľkou Britániou. Dotkli sa tiež otázok súvisiacich so vzťahmi s Ruskou federáciou a projektom Východného partnerstva. 

 

Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Švajčiarskej konfederácie Pascale Baeriswyl v rozhovore s M. Lajčákom ocenila úspešné predsedníctvo SR v Rade EÚ z pohľadu rozvíjania vzťahov so Švajčiarskom a obaja partneri sa zhodli, že by bolo potrebné využiť túto dobrú štartovaciu pozíciu na ďalší posun vpred. Diskutovali tiež o blížiacom sa slovenskom predsedníctve v OBSE a s ministrom Lajčákom tiež zhodnotili vysokú dynamiku dvojstranných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svajčiarskom. 

S ministerkou zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Margot Wallströmovou. S ministerkou zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Margot Wallströmovou. S ministerkou zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Margot Wallströmovou. S ministerkou zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Margot Wallströmovou. V auditóriu sály OSN počas stretnutia na vysokej úrovni k prepojeniu mieru a udržateľného rozvoja. V auditóriu sály OSN počas stretnutia na vysokej úrovni k prepojeniu mieru a udržateľného rozvoja.
So štátnou tajomníčkou rezortu diplomacie Švajčiarskej konfederácie Pascale Baeriswyl. So štátnou tajomníčkou rezortu diplomacie Švajčiarskej konfederácie Pascale Baeriswyl. So štátnou tajomníčkou rezortu diplomacie Švajčiarskej konfederácie Pascale Baeriswyl. So štátnou tajomníčkou rezortu diplomacie Švajčiarskej konfederácie Pascale Baeriswyl.