Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Minister Lajčák’s remarks on the result of the selection of new UN Security-General

Vyjadrenie ministra M. Lajčáka ku výsledkom výberu GT OSN

6.10.2016 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

Washington (5. októbra) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po oznámení výsledkov hlasovania Bezpečnostnej rady OSN, o ktorých sa dozvedel po vystúpení z lietadla v stredu neskoro večer vo Washingtone, povedal:

 

„V prvom rade blahoželám Antoniovi Guterresovi ako najúspešnejšiemu kandidátovi, ktorého vybrali členovia BR OSN. 

 

Aj keď nie je z Východoeurópskej regionálnej skupiny, z ktorej mal tento raz podľa nepísaných pravidiel pochádzať nový generálny tajomník, v jednotlivých kolách hlasovania získal kontinuálne najväčšiu podporu.

 

Osobne cítim zadosťučinenie, že spomedzi východoeurópskych kandidátov som skončil na najvyššej priečke, hoci v celkovom poradí je "len" druhá.

 

V každom prípade predstavuje toto umiestnenie bezprecedentný úspech v histórii slovenskej diplomacie. Dôstojnou účasťou v súťaži o najvýznamnejšiu medzinárodnú pozíciu vo svete sa Slovensko výrazne zviditeľnilo, slovenská diplomacia získala neoceniteľné skúsenosti a som hrdý, že som ako kandidát Slovenskej republiky dosiahol takýto výsledok.

 

Nesmierne si vážim silnú a jednoznačnú podporu najvyšších ústavných činiteľov SR a všetky aktivity, ktoré vyvinuli v prospech mojej kandidatúry. Ďakujem aj všetkým občanom SR i partnerom v zahraničí za ich podporu, ktorú mi prejavovali počas celého procesu. Intenzívne som si ju uvedomoval a veľmi si ju vážim.

 

Slovensko viedlo korektnú, transparentnú a pozitívnu kampaň postavenú na obsahu a tá priniesla veľmi dobrý výsledok, ktorý je úspechom celej našej krajiny. Za týmto úspechom stojí profesionálny tím slovenských diplomatov, bez ktorých tvrdej a neúnavnej práce by takéto finále nebolo možné, a ktorým aj touto cestou vyjadrujem úprimné poďakovanie."

 

Ku kandidatúre na post GT OSN a kampani kandidáta SR ministra M. Lajčáka bude tlačová konferencia po jeho návrate zo služobnej cesty vo Washingtone v piatok o 11:30 v Kongresovej sále MZVaEZ SR.