Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Výstava „100 jasličiek"

Výstava „100 jasličiek"

27.11.2017 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Vatikán

42. ročník medzinárodnej výstavy pod názvom „100 jasličiek" bol slávnostne otvorený 23. novembra 2017. Návštevníci môžu obdivovať 150 betlehemov z 13 talianskych regiónov a z viac ako 30 krajín. Exponáty sú vyrobené nielen z tradičných materiálov ako je drevo a papier, ale aj zo skla, slamy, či cestovín. Reprezentujú kultúru a folklór krajiny pôvodu. Počas inagurácie výstavy vystúpil detský súbor divadelnej školy z Ríma. Predviedol slávnostné vianočné obrady stredoamerických krajín pod patronátom guatemalského veľvyslanectva pri Svätej stolici. 


V slovenskej expozícii, ktorú pripravilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici v spolupráci s Medzinárodným domom umenia pre deti BIBIANA, sú vystavené diela ľudových remeselníkov a umelcov Márie Hanúskovej, Slavomíra Alberta Havrana, Ľubice Maliarikovej a Petra Zoričáka.
Medzinárodná výstava v Bramanteho sieňach historickej baziliky Panny Márie ľudu v Ríme potrvá do 7. januára 2018. Myšlienka zorganizovať výstavu sa zrodila v roku 1976 s cieľom oživiť tradíciu výroby betlehemov. V rámci výstavy prebiehajú tvorivé dielne, kde si môžu deti pod vedením učiteľov a študentov výtvarných umení vyrobiť svoj vlastný betlehem.