​​

Back

Minister Lajčák Receives OSCE Experts on Occasion of the Ending of their Mission to Slovakia

Minister M. Lajčák prijal expertov OBSE pri ukončení ich hodnotiacej misie na Slovensku

3.3.2020 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (3. marca 2020) vedúcu volebnej hodnotiacej misie Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) Jillian Stirk a jej zástupkyňu Tatianu Hilsher-Bogussevich pri ukončení ich misie na Slovensku. 

 

Osemčlenná volebná hodnotiaca misia pricestovala na Slovensko už 17. februára 2020. Počas dvoch týždňov posudzovala prípravu a priebeh parlamentných volieb v SR z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu. Experti absolvovali stretnutia so Štátnou volebnou komisiou, parlamentnými stranami, predstaviteľmi justície, ombudsmankou, médiami i občianskou spoločnosťou. 

 

Navštívili tiež viacero slovenských miest, volebný deň strávili v Šamoríne a Petržalke. Počas stretnutia s ministrom M. Lajčákom predstavili niektoré zistenia a odporúčania, ako by SR mohla ďalej skvalitniť svoju volebnú legislatívu a aplikačnú prax. 

 

Hodnotiacu správu aj s odporúčaniami misia zverejní do dvoch mesiacov. „Slovenská republika opäť ukázala, že je vyspelý demokratický štát. Pokojný a zákonný priebeh volieb považujem za nevyhnutný predpoklad rozvoja spoločnosti. Slovenská republika vždy rada privíta expertov ODIHR, ktorí nám nezávislými hodnoteniami pomáhajú skvalitňovať volebný proces - pilier demokracie.“ uviedol M. Lajčák. 


 O predsedníctve

Banner podujatia

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok. Je zodpovednosťou účastníckeho štátu, ktorý svojim rozhodnutím poverí Ministerská rada ako hlavný rozhodovací orgán OBSE. Predsedajúci štát počas tohto roka dáva tón práci organizácie a reprezentuje ju navonok...

Viac informácií 
 

Často kladené otázky

Banner podujatia
  • Čo je to OBSE?
  • Ako OBSE funguje a akú ma štruktúru?
  • Ako vyzerá činnosť OBSE a čím sa zaoberá?

 

Viac informácií
 

Dokumenty na stiahnutie

Banner prilezitosti
  • Slovensko v OBSE
  • Inštitúcie
  • Činnosť v troch dimenziách
  • Stredomorská kontaktná skupina
Viac informácií