Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
返回

Zvýšenie bezpečnostného rizika pre cudzincov v Bangladéši

Zvýšenie bezpečnostného rizika pre cudzincov v Bangladéši

15.7.2016 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Bangladéš
Stupeň odporúčania: 2. Zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje slovenských občanov na zvýšené bezpečnostné riziko na celom území krajiny v nadväznosti na teroristický útok 1. júla 2016 v diplomatickej štvrti hlavného mesta Dháky, ktorý si vyžiadal 22 obetí, prevažne cudzincov.

 

Zhoršovanie bezpečnostného prostredia v Bangladéši je charakteristické zvyšujúcim sa počtom útokov voči aktivistom, príslušníkom menšín ako aj cudzincom bez ohľadu na národnosť. Útoky voči cudzím štátnym príslušníkom, v minulosti veľmi zriedkavé, sa rozmáhajú aj v súvislosti s radikalizáciou miestnych islamistických organizácií.

 

Občania SR by pri nevyhnutných pobytoch v krajine mali venovať plnú pozornosť otázkam osobnej bezpečnosti a sledovať aktuálny vývoj na mieste. Až do odvolania odporúčame vyhnúť sa miestam obvyklým pre stretávanie sa cudzincov vrátane reštaurácií, klubov, ako aj spoločenských akcií v medzinárodných hoteloch a pod. Podľa možností je potrebné vyhýbať sa pobytu na verejných priestranstvách, cestovaniu otvorenými vozidlami (motorky, rikše), občianskym demonštráciám a zhromaždeniam.

 

Nevyhnutnosťou je mať neustále funkčný telefón s uloženými kontaktmi pre prípad ohrozenia, informovať známych o svojich plánoch a na verejnosti nevzbudzovať zbytočnú pozornosť.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča slovenským občanom pri plánovaných cestách do Bangladéša využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Dillí (pohotovostný mobil: +91-9810697610, e-mail: emb.delhi@mzv.sk) a taktiež Honorárny konzulárny úrad SR v Dháke (+880-1711565070, e-mail: miran@bitopi-group.com).