Aktivity ministra

 • ikonka galerie
  24.07.2017
  | Aktivity ministra
  Spolupráca s dôrazom na budúcoročné okrúhle výročia (100 rokov od založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov a 25 rokov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky), ako aj podpora projektu Otvorenej akadémie, boli hlavnými témami dnešného (24. júla) rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Slovenskej akadémie vied Pavlom Šajgalíkom. M. Lajčák zablahoželal predsedovi SAV k znovuzvoleniu do funkcie a vyjadril presvedčenie, že vzájomná spolupráca medzi inštitúciami bude naďalej plodná a inšpiratívna. „Oceňujem myšlienku popularizovať vedu najmä u mladých ľudí cez projekt Otvorenej akadémie, ktorý ste nedávno prezentovali verejnosti. Aj to môže byť jeden z nástrojov, aby sme udržali mladých ľudí, absolventov škôl tu na Slovensku, a zabránili odlivu mozgov do zahraničia,“ povedal minister, ktorý si z rúk P. Šajgalíka prevzal symbolický dar – zväzok Encyclopaedia Beliana, prvej univerzálnej slovenskej všeobecnej encyklopédie, pomenovanej podľa Mateja Bela, ktorú redakčne spracováva kolektív Encyklopedického ústavu Slovenskej akadémie vied, a ktorú SAV dáva k dispozícii aj zastupiteľským úradom SR v zahraničí.
 • ikonka galerie
  20.05.2017
  | Aktivity ministra | Jordánsko
  Lídrovstvo a inkluzivita, schopnosť mladej generácie prevziať kormidlo, počúvať, rozhodovať a konať, sú súčasti receptu na budúce riešenie vážnych kríz, ktoré ohrozujú základy nášho sveta. Odznelo to dnes (20. mája) v Jordánsku na Svetovom ekonomickom fóre o Blízkom východe a Severnej Afrike (WEF on MENA), na ktorom sa - na pozvanie organizátorov - zúčastnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
 • ikonka galerie
  19.05.2017
  | Aktivity ministra
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Miroslav Lajčák viedol dnes (19. mája) delegáciu Slovenskej republiky na 127. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy v cyperskej Nikózii, ktorého ústrednou témou bolo posilňovanie demokratickej bezpečnosti v Európe. Na zasadnutí pod predsedníctvom ministra zahraničných vecí Cypru Ioannisa Kasoulidesa, sa diskutovalo predovšetkým o aktuálnych politických otázkach spojených s demokratickou bezpečnosťou, o boji proti násilnému extrémizmu a radikalizácii vedúcich k terorizmu, hľadaní riešení utečeneckej krízy a kľúčovej úlohe demokracie, ľudských práv a právneho štátu pri riešení konfliktov.
 • ikonka galerie
  18.05.2017
  | Aktivity ministra
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa dnes (18. mája) stretol na pôde rezortu diplomacie s delegáciou Ománu vedenou princeznou Monou bint Fahad bin Mahmoud Al Said. Predstavitelia Ománu pricestovali na Slovensko na akademickú misiu - princezná Mona, ktorá je dcérou vicepremiéra ománskeho sultanátu, pracuje na prestížnej univerzite Sultan Qaboos.
 • ikonka galerie
  15.05.2017
  | Aktivity ministra
  Najväčšími výzvami, ktorým v súčasnosti čoraz intenzívnejšie čelí Afrika, a ktoré pociťujeme aj v Európe, sú rast populácie, nezamestnanosť, etnické a náboženské konflikty, chudoba a hlad, čo sú katalyzátory nekontrolovanej migrácie. Zhodli sa na tom dnes (15. mája) šéfovia rezortov diplomacie členských krajín Európskej únie na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli, na ktorej Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
 • 15.05.2017
  | Aktivity ministra | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika
  V nedeľu 14. mája KĽDR uskutočnila ďalšiu skúšku balistickej rakety. V období, ktoré si vyžaduje obnovenie zmysluplného a dôveryhodného dialógu, sa KĽDR namiesto zdržanlivosti a úprimného záujmu o zníženie napätia na Kórejskom polostrove, uchyľuje k ďalšej provokácii a presadzovaniu svojich záujmov silou a taktikou zastrašovania.
 • ikonka galerie
  13.05.2017
  | Aktivity ministra
  Na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka navštívilo Tatranský región v dňoch 12. a 13. mája vyše 40 veľvyslancov akreditovaných pre Slovenskú republiku. Diplomati si pozreli atraktívne lokality zapísané do Zoznamu kultúrneho a svetového dedičstva UNESCO a obdivovali aj krásu slovenských veľhôr - Vysokých Tatier. Naskytla sa im tak jedinečnú príležitosť oboznámiť sa priamo v regióne s kultúrnym, historickým a hospodárskym bohatstvom tohto kraja.
 • ikonka galerie
  11.05.2017
  | Aktivity ministra | Vatikán
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (11. mája) na rozlúčkovom stretnutí apoštolského nuncia a doyena diplomatického zboru v Slovenskej republike Mons. Maria Giordana pri príležitosti blížiaceho sa ukončenia jeho deväťročnej diplomatickej misie v Bratislave. Minister vyzdvihol prínos apoštolského nuncia k rozvoju tradične veľmi dobrej úrovne a kvality vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Obe strany sa zhodli, že medzi Slovenskom a Svätou stolicou prebieha otvorená a konštruktívna diskusia, obohatená o pravidelné návštevy a prijatia na najvyššej úrovni, pričom vzájomná spolupráca je bezproblémová.
 • ikonka galerie
  09.05.2017
  | Aktivity ministra | Spojené štáty
  Slovensko zostáva pre USA spoľahlivým spojencom v NATO, a dôležitým partnerom pri upevňovaní politickej stability a ekonomickej prosperity v Európe. Zhodli sa na tom v utorok 9. mája vo Washingtone, D.C. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s poradkyňou pre otázky národnej bezpečnosti viceprezidenta USA Andreou Thompson, ktorá patrí do najužšieho kruhu poradcov v Bielom dome a zastrešuje najmä agendu Ruska, NATO a Západného Balkánu.
 • ikonka galerie
  08.05.2017
  | Aktivity ministra | Spojené štáty
  Stretnutie so šéfom americkej diplomacie Rexom Tillersonom bolo dnes (8. mája) ústredným bodom programu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v hlavnom meste Spojených štátov amerických - Washingtone, D.C. Išlo o vôbec prvé bilaterálne rokovanie člena vlády SR s vysokým predstaviteľom americkej administratívy. Bezmála hodinovému rozhovoru dominovali témy boja proti terorizmu a príspevku Slovenskej republiky k boji proti tzv. Islamskému štátu, napĺňania záväzkov zo summitu NATO vo Walese, ale tiež situácia na Ukrajine, vzťahy s Ruskom, vývoj na západnom Balkáne a v neposlednom rade tiež situácia v Sýrii. R. Tillerson ocenil konštruktívnosť slovenskej zahraničnej politiky opierajúcej sa o predvídateľnosť, stabilitu a silné transatlantické väzby, pričom sa s M. Lajčákom zhodli, že vzájomné väzby SR a USA sú dlhodobé a trvácne: v 2018 si pripomenieme 25 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov, a 100 rokov od založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, na ktorého vzniku mal svoj veľký podiel aj vtedajší americký prezident Woodrow Wilson.