Avízo: Ministerská rada OBSE zasadne v Bratislave

28.11.2019 | Očakávané udalosti

Bratislava sa stane 5. a 6. decembra dejiskom 26. zasadnutia Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pôjde o vyvrcholenie tohtoročného slovenského predsedníctva v tejto najväčšej regionálnej bezpečnostnej organizácii sveta. Pre predstaviteľov 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE je to príležitosť na vyhodnotenie činnosti organizácie za uplynulý rok a posilnenie dialógu o bezpečnostných výzvach v regióne OBSE. Do slovenskej metropoly zavíta takmer 40 ministrov a 13 štátnych tajomníkov rezortov diplomacie. Rokovaniu bude predsedať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu OBSE.

 

Zasadnutie Ministerskej rady v Bratislave bude svojím rozsahom najväčším podujatím svojho druhu v modernej histórii Slovenska. Očakávame účasť asi 70 delegácií z účastníckych a partnerských štátov OBSE a medzinárodných organizácií, s celkovým počtom viac ako 1500 delegátov. Do Bratislavy pricestuje aj generálny tajomník OBSE Thomas Greminger a vedúci troch nezávislých inštitúcií organizácie – Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva I. S. Gísladóttir, vysoký komisár pre národnostné menšiny L. Zannier a predstaviteľ pre slobodu médií H. Désir. Na podujatie sa akreditovalo vyše 150 novinárov z domácich aj svetových médií. 

 

Samotnej Ministerskej rade predchádzajú rokovania expertov, ktoré sa začínajú 3. decembra. Súčasťou sú aj paralelné zasadnutia prípravných výborov, množstvo koordinačných stretnutí, rokovanie zástupcov Parlamentného zhromaždenia OBSE a početné sprievodné podujatia. 
 

 

Pred konaním Ministerskej rady OBSE je pre médiá pripravený aj background brífing ministra M. Lajčáka s možnosťou nahrania vstupov ministra M. Lajčáka. Background brífing sa uskutoční 3. decembra 2019 o 10.00 h v priestoroch MZVEZ SR, Hlboká cesta 2. Na backgroundové stretnutie je potrebné nahlásiť svoju účasť vopred, a to emailom na adrese tlac@mzv.sk  do pondelka 2. decembra 2019, 12.00 h. Nahlásené médiá prosíme o príchod na hlavnú recepciu MZVEZ 3. decembra 2019 do 9.40 h.