I. Korčok odcestuje na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu

13.4.2018 | Očakávané udalosti

 

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa v pondelok 16. apríla 2018 zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu.

 

Rokovanie otvorí diskusia ministrov o Sýrii, počas ktorej vo svetle nedávnych udalostí posúdia vývoj v krajine pred druhou bruselskou konferenciou o budúcnosti Sýrie plánovanou na 24. - 25. apríla tohto roka.

 

Ministri sa budú venovať aj stavu konzultácií o udržaní iránskej jadrovej dohody (JCPOA).

 

V diskusii o Rusku bude dôraz kladený na implementáciu 5 princípov, ktoré riadia vzťahy medzi EÚ a Moskvou. Ministri sa zamerajú aj na posilňovanie odolnosti EÚ voči chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým rizikám (CBRN), hybridným hrozbám  či strategickú komunikáciu, čo sú úlohy vyplývajúce zo záverov marcovej Európskej rady.

 

Témou pracovného obeda bude západný Balkán - hlavným elementom bude politicky dôležitý summit EÚ-západný Balkán, ktorý sa bude konať v Sofii 17. mája 2018.  Po obede bude posledným bodom FAC budúcnosť vonkajších finančných nástrojov a ich postavenia v kontexte prípravy Viacročného finančného rámca po roku 2020.

 

Rada prijme závery o Sýrii, Južnom Sudáne, o odpovedi na škodlivé kybernetické aktivity ako aj o chemickom odzbrojení a nešírení.