I. Matovič: Treba mať odvahu robiť kroky vpred a prijímať rozhodnutia rýchlo, aby sme ukázali ľuďom, že európsky projekt vie v časoch krízy pomáhať

23.4.2020 | SR a EÚ | Slovensko diskutuje o EÚ

Dnešná (23. apríla 2020) videokonferencia lídrov sa uskutočnila v období, kedy prvé členské štáty začínajú s uvoľňovaním opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19. Svojim obsahom nadviazala na predchádzajúcu z 26. marca 2020 o dopadoch koronakrízy na rôzne aspekty života občanov Európskej únie a európske hospodárstvo. Dobrou správou je, že tá dnešná mohla konštatovať pokrok v troch núdzových návrhoch a to pre vlády (vytvorenie úverovej linky Európskeho stabilizačného mechanizmu), firmy (garančný fond Európskej investičnej banky) aj zamestnancov (takzvaný SURE alebo ľudovo európsky kurzarbeit). Napriek postupnému zlepšovaniu epidemiologickej situácie v niektorých krajinách EÚ, hlavnou prioritou pre všetkých zostáva ochrana zdravia občanov. „Od Európskej komisie očakávame, že viac pomôže s verejným obstarávaním zdravotníckeho materiálu. Teraz potrebujeme rýchle dodávky,“ vyzval predseda vlády Igor Matovič.

 

Lídri vyslali pozitívny signál, keď súhlasili, aby Európska komisia pracovala na takzvanom fonde obnovy. Má byť dostatočne veľký a nasmerovaný na tie sektory a časti Európy, ktoré budú najviac zasiahnuté. Každý z lídrov si je vedomý, že treba urobiť viac a takýto nástroj je žiadúci. „Najjednoduchšie je využiť možnosti, ktoré už máme k dispozícii. Čas sú peniaze. Treba mať odvahu robiť kroky vpred a prijímať rozhodnutia rýchlo, aby sme ukázali ľuďom, že európsky projekt vie v časoch krízy pomáhať,“ uviedol predseda vlády. Konkrétny návrh by mala Európska komisia predstaviť začiatkom mája ako balík, teda spolu s upravenou podobou viacročného finančného rámca na roky 2021-2027, ktorý má byť základným kameňom podpory konvergencie, kohézie a potrebných investícií v EÚ. Mal by už byť adaptovaný na post-korona Úniu. Ešte predtým, ale Komisia plánuje zmapovať dopady krízy na ekonomiky členských štátov, ktoré nebudú zasiahnuté rovnakým spôsobom. Nejde o obdobnú krízu ako spred 10 rokov. Lídri preto privítali už prijaté nástroje ako napríklad voľnejšie pravidlá pre štátnu pomoc, vďaka ktorým môžu lepšie pomáhať firmám prežiť túto náročnú dobu. Na druhej strane ale „treba dať pozor, pretože niektorí môžu pomáhať viac ako iní a to vytvára rozdiely, ktoré nemusia byť vždy férové,“ upozornil I. Matovič. Predseda vlády v tomto kontexte otvoril aj tému podvodov na DPH, ktoré sú v Únii obrovskými stratenými príjmami v miliardách eur, ktoré by inak mohli byť pustené do ekonomiky.

 

Včera (22. apríla 2020) sa uskutočnila aj videokonferencia predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorá mala viac regionálny rozmer. Lídri sa zamerali najmä na výmenu informácií o epidemiologickej situácii a opatreniach na postupné uvoľňovanie vo svojich krajinách. Zhodli sa, že situácia vo V4 nie je zlá, v porovnaní so zvyškom EÚ treba však dbať aj naďalej na ostražitosť.