Lukáš Parízek v Moldavsku o nadchádzajúcom predsedníctve SR v OBSE

6.11.2018 | Očakávané udalosti

Od 7. do 9. novembra 2018 navštívi Moldavskú republiku štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek, kde absolvuje politické konzultácie so štátnou tajomníčkou moldavského ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Tatianou Molcean.

 

Cieľom návštevy je potvrdenie záujmu o stabilné a demokratické Moldavsko a v širšom kontexte o prosperujúce východné susedstvo Európskej únie. Moldavsko je zároveň jednou z troch programových krajín SlovakAid, ktoré predstavujú najvyššiu teritoriálnu prioritu pre rozvojovú spoluprácu SR.
 

 

Praktickým prínosom pracovnej cesty bude podpísanie „Protokolu o výmene ratifikačných listín medzi Slovenskou republikou a Moldavskou republikou k Zmluve medzi Československou socialistickou republikou a Zväzom sovietskych socialistických republík o právnej pomoci a právnych vzťahoch vo veciach občianskych, rodinných a trestných z 12. augusta 1982“. 
 

 

Súčasťou cesty je aj návšteva Podnesterska, čo úzko súvisí s obojstranným záujmom a prioritami Slovenska v nadchádzajúcom predsedníctve v OBSE v roku 2019. Vzhľadom na aktuálny stav „zmrazeného konfliktu“ v Podnestersku bude rokovať aj s vyjednávačom Tiraspolu vo formáte 5+2 Vitalijom Ignatievom a otázky vzťahu Európskej únie vo vzťahu k Moldavsku prediskutuje so slovenským diplomatom Petrom Michalkom, ktorý je vedúcim EÚ delegácie v Kišiňove. Otázky priorít slovenského predsedníctva v OBSE preberie s vedúcim misie OBSE v Moldavsku Clausom Neukirchom.

 

L. Parízek sa počas návštevy stretne aj s domácimi politikmi: podpredsedníčkou vlády Moldavska pre reintegráciu Cristinou Lesnic a podpredsedom vlády Moldavska pre európsku integráciu Iurie Leancom.