M. Lajčák diskutoval v Košiciach s J. Stoltenbergom

28.2.2019 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (28. februára 2019) v Košiciach diskutoval spoločne s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom v rámci verejného podujatia o úspechoch a výzvach NATO, ako aj o pozitívach, ktoré Slovensku prinieslo prvých 15 rokov členstva v Aliancii. Akcia bola súčasťou návštevy generálneho tajomníka v Košiciach, kde sa zúčastnil na stretnutí hláv krajín Bukureštskej deviatky - neformálneho zoskupenia východného krídla NATO.

 

M. Lajčák pripomenul jednotlivé kroky zo strany Slovenska, ktoré prispeli posilneniu transatlantickej jednoty a  k zvýšeniu obranyschopnosti tohto politicko-vojenského zoskupenia. „Je v životnom záujme menších a stredne veľkých štátov, ako je Slovensko, byť súčasťou obranného vojenského zoskupenia, o čom nás presvedčila aj nedávna história,” uviedol šéf slovenskej diplomacie. 

 

M. Lajčák a J. Stoltenberg pri príležitosti 70. rokov od podpisu Severoatlantickej zmluvy a 15. výročia členstva Slovenska v Aliancii pripomenuli, že pre krajiny strednej a východnej Európy mala euroatlantická integrácia nezastupiteľnú úlohu v ich demokratickej a ekonomickej transformácii. Zároveň zdôraznili, že bezpečnostné garancie v rámci transatlantického spojenectva sú pre Slovensko bezkonkurenčné z politického, geostrategického ako aj finančného hľadiska. Partneri v diskusii akcentovali, že hlavnou úlohou Aliancie je obrana a predchádzanie konfliktom.