M. Lajčák: „Mimovládne organizácie považujem za skúsených a osvedčených partnerov rezortu.“

31.1.2017 | Aktivity ministra

Zhodnotenie spolupráce medzi rezortom diplomacie a tretím sektorom za uplynulý rok, ale aj pomenovanie výziev, ktoré nás spoločne čakajú v roku 2017 boli hlavnými témami tradičného stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predstaviteľmi  mimovládnych neziskových organizácií, ktoré rezort zorganizoval v posledný januárový deň v priestoroch MZVaEZ SR.

 

„Predstaviteľov mimovládneho sektora považujem za expertov, skúsených a osvedčených partnerov rezortu. Teší ma, že naša spolupráca je nielen úspešná, ale najmä celospoločensky prospešná a vzájomne výhodná, a to tak pri realizácii jednotlivých projektov ako aj v oblasti prezentácie Slovenska v zahraničí,“ povedal na stretnutí M. Lajčák, ktorý osobitne vyzdvihol spoluprácu s tretím sektorom pri realizácii historicky prvého predsedníctva v Rade EÚ.

 

Rezort diplomacie spolupracuje s mimovládnymi neziskovými organizáciami predovšetkým v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, napríklad pri organizovaní úspešných projektov ako je bezpečnostná konferencia Globsec či Tatra summit, ale aj v oblasti humanitárnej pomoci (v súčasnosti najmä pre Sýriu a krajiny postihnuté migrantskou krízou) ako aj v projektoch rozvojovej spolupráce, ktoré prinášajú napríklad zvýšenie zamestnanosti v Keni, či zlepšenie životných podmienok obyvateľstva a ochranu životného prostredia v Moldavsku.

 

V roku 2016 rezort v rámci dotačného mechanizmu podporil 32 projektov v celkovej sume 118 820 eur; väčšina podporených projektov zahŕňa expertné analýzy a odporúčania na špecifické medzinárodno-politické témy a rad odborných podujatí a konferencií.

 

V tomto roku MZVaEZ SR podporí projekty z dotačného mechanizmu v rovnakej sume. Výzvy sú zverejnené na webovej stránke ministerstva a návrhy je možné prekladať do 24. februára 2017.

 

Vystúpenie M. Lajčáka

Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami. Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami. Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami. Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami. Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami. Minister Miroslav Lajčák počas stretnutia s mimovladnymi organizáciami.
Recepcia po stretnutí ministra Miroslava Lajčáka s mimovladnymi organizáciami. Recepcia po stretnutí ministra Miroslava Lajčáka s mimovladnymi organizáciami.