M. Lajčák na mimoriadnom zasadnutí Rady pre zahraničné vecí EÚ

6.3.2020 | Aktivity ministra

,,O Turecku sme sa rozprávali už včera počas neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie. Dnes sme zasadali kvôli alarmujúcej situácii v sýrskom Idlibe a dramatickému stavu na hraniciach medzi Európskou úniou a Tureckom, kde sa stupňuje napätie kvôli nárastu počtov migrantov snažiacich sa dostať na územie Európskej únie.“ Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka po dnešnom (6. marca 2020) mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné vecí, ktoré sa uskutočnilo v Záhrebe. Šéfovia diplomacií členských krajín EÚ prijali vyhlásenie, v ktorom okrem iného vyjadrili Grécku, Bulharsku, Cypru a ďalším krajinám EÚ solidaritu a podporu, keďže čelia náporu na našu spoločnú hranicu. ,,Konkrétnym opatreniam sa už tento týždeň venovali ministri vnútra krajín EÚ. Zo zahraničnopolitického hľadiska sme sa zhodli, že v najbližších dňoch bude kľúčové vyvíjať úsilie na deeskaláciu konfliktu v Sýrii,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Osobitnú pozornosť EÚ treba podľa ministra M. Lajčáka venovať riešeniu katastrofálnej humanitárnej situácii v Sýrii. „Aj tu je veľký priestor pre spoločný európsky prístup,“ zdôraznil M. Lajčák. 

 

Pred samotným zasadnutím Rady prijal šéfa slovenskej diplomacie chorvátsky predseda vlády Andrej Plenković. Témou stretnutia bolo najmä prebiehajúce chorvátske predsedníctvo v Rade EÚ, situácia v regióne s výhľadom na očakávané otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom a plánovaný summit k západnému Balkánu, ktorý chorvátske predsedníctvo v Rade EÚ plánuje v Záhrebe začiatkom mája. Chorvátsky premiér sa tiež zaujímal o výsledky volieb v SR a o prebiehajúce rokovania o zostavení vlády. 

Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR
Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020HR