M. Lajčák: Naše vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi zažívajú renesanciu

12.7.2017 | Aktivity ministra | Spojené arabské emiráty

Vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) zažívajú po znovuotvorení slovenského zastupiteľského úradu v Abú Zabí koncom roka 2013 mimoriadnu dynamiku a renesanciu. „Ťažko si vybavím nejakú inú krajinu, s ktorou by sme urobili tak veľa za také krátke časové obdobie,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po dnešnom (12. júla) stretnutí s ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov šejkom Abdullahom bin Zayedom Al Nahyanom. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky ide o prvú návštevu na tejto úrovni. 

 

M. Lajčák tiež vyzdvihol vzájomný intenzívny politický dialóg. Ako však upozornil, nosnú zmluvnú základňu v hospodárskej oblasti, ktorá sa za vyše tri roky vytvorila, je potrebné premeniť na konkrétne projekty. Priestor na to vidí hlavne v ekonomickej oblasti, vzdelávaní a v turistickom ruchu. 

 

SAE zároveň označil za krajinu s veľkým rešpektom a vplyvom na medzinárodnej scéne, ktorá zohráva konštruktívnu úlohu v regióne poznačenom konfliktmi a napätím. Ministri sa preto v rozhovore detailne venovali situácii v oblasti Perzského zálivu, ale aj na Blízkom a Strednom východe. „Samozrejme, asi najviac pozornosti sme venovali kríze v súvislosti s Katarom. Slovensko podporuje každé úsilie, ktorého cieľom je obmedziť terorizmus a zastaviť financovanie teroristických aktivít,“ zdôraznil M. Lajčák.

 

Počas dnešného stretnutia taktiež podpísali Memorandum o porozumení o mechanizme politických konzultácií, ktoré umožní pravidelnú výmenu názorov medzi ministerstvami zahraničných vecí na dôležité medzinárodné a regionálne otázky. Slovenský šéf diplomacie považuje návštevu a vzájomné rozhovory za mimoriadne kvalitné a užitočné.   

 

Videozáznam z tlačovej konferencie ministrov

Plenárne rokovanie. Plenárne rokovanie. Podpis Memoranda o porozumení o mechanizme politických konzultácií. Podpis Memoranda o porozumení o mechanizme politických konzultácií. Tlačová konferencia ministra M. Lajčáka a ministra zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov šejka Abdullaha bin Zayeda Al Nahyana. Tlačová konferencia ministra M. Lajčáka a ministra zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov šejka Abdullaha bin Zayeda Al Nahyana.