M. Lajčák otvoril Medzinárodnú konferenciu o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE

5.2.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) dnes (5. februára 2019) otvoril Medzinárodnú konferenciu o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE. Ide o prvú zo série konferencií, ktoré sa na Slovensku budú konať v rámci predsedníctva SR v OBSE.

 

M. Lajčák vo svojom príhovore pripomenul príbeh Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí utiekli z Osvienčimu nielen preto, aby zachránili seba, ale najmä aby zachránili druhých. Je to príbeh o odvahe, prevencii a hodnote pravdy a je potrebné si ho pripomínať. „Antisemitizmus nie je porazený. Naopak. Je rok 2019 a vo svete i v Európe sledujeme trendy, ktoré až príliš nebezpečne pripomínajú minulosť,“ povedal minister M. Lajčák v príhovore. Upozornil na znepokojujúci rast podpory mladej generácie smerom k politickým entitám presadzujúcim  extrémistické ideológie a historické dezinterpretácie. MZVEZ SR sa snaží reagovať na hoaxy a dezinformácie navštevovaním škôl a univerzít, rozprávaním sa so študentmi o tom, aká krajina je Slovensko a aký náročný bol boj o jej demokratický charakter a miesto v Európskej únii. „Mnohí stále považujú extrémistov za virtuálnu hrozbu, ale oni rastú na sile. Toto je realita, ktorej aj tu na Slovensku čelíme a nesmieme si zatvárať oči alebo sa domnievať, že len tak pominie,“ pripomenul M. Lajčák.

 

Konferencia bude na druhý deň pokračovať expertnou časťou a okrem predstaviteľov 57 účastníckych štátov OBSE sa na nej zúčastňujú aj zástupcovia Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), vrátane jeho riaditeľky Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, osobitný predstaviteľ Parlamentného zhromaždenia OBSE pre oblasť antisemitizmu, rasizmu a intolerancie, zástupkyňa generálnej riaditeľky UNESCO pre oblasť vzdelávania Stefania Giannini, predstavitelia svetovej aj slovenskej židovskej komunity a ďalší experti.

 

 


Vystúpenie M. Lajčáka na konferencii o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE

 


Tlačový brífing M. Lajčáka na konferencii o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE