M. Lajčák prijal ministra zahraničných vecí ČR T. Petříčka

2.11.2018 | Aktivity ministra | Slovensko a V4 | Česko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (2. novembra 2018) na nástupnej pracovnej návšteve ministra zahraničných vecí Českej republiky Tomáša Petříčka. Návšteva sa uskutočnila v období, keď si Slovenská a Česká republika, ich ústavní činitelia, ale predovšetkým občania dôstojne pripomenuli 100. výročie vzniku Československa. Ministri pri tejto príležitosti položili kvety v priestoroch MZVEZ SR k bustám M. R. Štefánika, J. Papánka a Š. Osuského – osobnostiam, ktoré významne prispeli k vzniku prvého spoločného štátu Slovákov a Čechov a k formovaniu československej diplomacie.

 

Obaja partneri sa zhodli, že tradičnú výnimočnosť v bilaterálnej slovensko-českej relácii potvrdilo aj nedávne spoločné zasadnutie vlád v Košiciach. „Môžeme s istotou konštatovať, že dnes veľmi ťažko nájdeme dva štáty, ktoré k sebe majú tak blízko ako Slovensko a Česko.  Táto blízkosť však nie je automatická a musíme ju  naďalej veľmi starostlivo rozvíjať a kultivovať,“ uviedol minister M. Lajčák. 

 

Obaja partneri konštatovali, že spolupráca slovenských a českých rezortov diplomacie je v aktuálnom roku „osmičkových“ výročí charakterizovaná veľkým počtom prezentačných a kultúrnych aktivít na celom svete, ktoré významne prispeli k pozitívnemu zviditeľneniu oboch krajín a ich výnimočných vzťahov 
 

Ministri venovali tiež pozornosť regionálnej spolupráci, či už v rámci vyšehradskej platformy, ale aj pragmaticky užitočnému slavkovskému formátu. Zaoberali sa tiež podujatiami pripravovanými slovenským predsedníctvom vo V4, pričom potvrdili záujem o úzku koordináciu. „Kľúčovou prioritou slovenského predsedníctva vo vyšehradskom formáte zostáva udržanie V4 ako pevnej a integrálnej súčasti Únie. Verím, že krajiny V4 môžu konštruktívne a pozitívne prispievať k riešeniu výziev, ktorým EÚ v súčasnej dobe čelí,“ konštatoval minister M. Lajčák. 
 

Partneri tiež diskutovali o aktuálnych otázkach európskej a medzinárodnej agendy vrátane brexitu, migrácie, viacročnom finančnom rámci, Východnom partnerstve ale aj Západnom Balkáne. Konštatovali blízkosť názorov na tieto témy, čo vytvára dobré predpoklady na súčinnosť slovenskej a českej diplomacie. Minister M. Lajčák tiež informoval o prioritách nadchádzajúceho predsedníctva SR v OBSE.
 

Záznam tlačovej konferencie Otázky novinárov