M. Lajčák rokoval o predsedníctve SR v OBSE v Turecku

26.11.2018 | Aktivity ministra | Turecko

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa dnes (26. novembra 2018) v rámci svojej oficiálnej návštevy Turecka stretol v Istanbule so svojim rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglum. Dominantnou témou ich rokovania bola OBSE, nakoľko Slovensko prevezme v roku 2019 predsedníctvo v tejto medzinárodnej organizácii. Dialóg a intenzívna komunikácia sú dôležité pre podporu činnosti OBSE v nasledujúcom období. M. Lajčák preto partnera podrobne informoval o zámeroch a prioritách nášho predsedníctva vo všetkých oblastiach činnosti uvedenej organizácie – v jej politicko-bezpečnostnej, hospodársko-environmentálnej, ľudsko-právnej dimenzii, ako aj pri príprave rozpočtu na budúci rok. „Predsedať OBSE je pre nás veľká česť, a zároveň zodpovedná a dôležitá úloha. Chceme ju vykonávať v prospech všetkých – organizácie, účastníckych štátov, ale najmä v prospech ľudí v krízových regiónoch“, vyhlásil minister Lajčák. Minister Cavusoglu ubezpečil svojho hosťa o plnej podpore Turecka slovenskému predsedníctvu v OBSE.

 

Ministri tiež prediskutovali aktuálne otázky bilaterálnej spolupráce, vrátane pripravovaných stretnutí a návštev na politickej úrovni, ako aj možností rozšírenia obchodnej výmeny a hospodárskej kooperácie. V tejto súvislosti obaja s uspokojením konštatovali, že naše bilaterálne vzťahy sú aktívne, bez otvorených otázok či problémov. 

 

Partneri hovorili aj o integračnom procese Turecka do EÚ. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti uviedol, že spolupráca a najmä vecná komunikácia medzi EÚ a Tureckom sú absolútnou nevyhnutnosťou. M. Lajčák a M. Čavušoglu diskutovali taktiež o aktuálnych otázkach medzinárodnej politiky – situácii na Blízkom východe, boji proti ISIL a globálnemu terorizmu, vzťahoch s Ruskom a Ukrajinou, zamrznutých konfliktoch a ďalších medzinárodno-politických otázkach.

 

Okrem rokovaní so šéfom tureckej diplomacie sa minister Lajčák stretol s predsedom Zahraničného výboru tureckého parlamentu Volkanom Bozkirom, s ktorým hovorili o slovensko-tureckých vzťahoch, stave prístupového procesu Turecka do EÚ,  aktuálnej medzinárodnej situácii, ako aj úlohách, ktoré v najbližšom období stoja pred OBSE. 

 

Šéfa slovenskej diplomacie prijal aj turecký prezident Rečep Tayip Erdogan. Minister Lajčák na uvedenom stretnutí vyjadril presvedčenie, že spolupráca Slovenska, ako predsedníckej krajiny OBSE a Turecka bude kvalitná a konštruktívna, v prospech oboch krajín ako aj celého medzinárodného spoločenstva. Obaja predstavitelia zároveň vyzdvihli vynikajúcu úroveň bilaterálnych vzťahov a potvrdili spoločný záujem o ich ďalšie prehĺbenie. M. Lajčák potvrdil podporu Slovenska prístupovému procesu Turecka do EÚ pri splnení všetkých podmienok členstva, pričom vysoko ocenil úsilie Turecka v tomto smere, ako aj materiálne zdroje, ktoré krajina vynakladá pri zvládaní utečeneckej vlny.