M. Lajčák ukončil návštevu Čiernej Hory

8.5.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Čierna Hora

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (8. mája 2019) pokračoval druhým dňom v návšteve Čiernej Hory vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v rámci ktorého rokoval s predsedom parlamentu Ivanom Brajovićom a predsedom vlády Duškom Markovićom. M. Lajčák ocenil dosiahnutý pokrok v reformnom úsilí a v prístupových rokovaniach s Európskou úniou. „Čierna Hora je úspešným príbehom demokratickej transformácie a euro-atlantickej integrácie a pozitívnym vzorom pre celý región,“ uviedol v tejto súvislosti slovenský minister. Svojich partnerov ubezpečil o pretrvávajúcej podpore zo strany SR, ktorá bude pokračovať aj vo forme priamej technickej pomoci. Slovensko, ako predsedajúca krajina OBSE, chce taktiež aktívne presadzovať realizáciu projektov Misie OBSE v Čiernej Hore, ktoré prispievajú k skvalitňovaniu legislatívy s akcentom na volebné procesy, boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, podporu ľudských práv a slobody médií. Nemenej dôležitou oblasťou pomoci OBSE sú environmentálne projekty, zvlášť dôležitý je projekt regionálnej spolupráce v prevencii a riešení lesných požiarov. Čiernohorskí partneri ocenili prácu slovenského predsedníctva OBSE a deklarovali pripravenosť pokračovať vo svojom reformnom úsilí v úzkej spolupráci s Misiou OBSE. V súvislosti s realizáciou projektov OBSE sa minister Lajčák stretol aj so zástupcami mimovládnych organizácii, ktoré sú implementačnými partnermi projektov OBSE, pričom vyzdvihol ich kľúčovú úlohu v spoločnosti.

 

Na pôde Čiernohorskej univerzity si minister Lajčák prevzal čestný doktorát za mimoriadny prínos k rozvoju bilaterálnych slovensko-čiernohorských vzťahov a jeho praktický príspevok k mediácii a riešeniu konfliktov v krízových situáciách. Šéf slovenskej diplomacie slávnostne odovzdal bilaterálnu pomoc pre gymnázium v meste Pljevlja a štátnu nemocnicu v Podgorici v hodnote takmer 20 tisíc eur. Na záver návštevy poskytol M. Lajčák exkluzívny rozhovor pre čiernohorskú verejnoprávnu televíziu RCTG.

 

Čierna Hora je považovaná za lídra euro-integračného procesu spomedzi krajín regiónu. Slovensko dlhodobo vystupuje ako advokát členstva Čiernej Hory v Európskej únii a krajinu podporuje aj v podobe bilaterálnej rozvojovej pomoci. OBSE, ktorej Slovensko v tomto roku predsedá, zohráva v krajine dôležitú úlohu. Poskytuje technickú pomoc pri budovaní inštitúcií, v legislatívnych procesoch, projektoch zameraných na environmentálnu oblasť, ale aj pri podpore ľudských práv a slobody médií.

Minister Miroslav Lajčák s predsedom parlamentu Čiernej Hory Ivanom Brajovićom. Minister Miroslav Lajčák s predsedom parlamentu Čiernej Hory Ivanom Brajovićom. Minister M. Lajčák na návšteve štátnej nemocnice v Podgorici. Minister M. Lajčák na návšteve štátnej nemocnice v Podgorici. Minister M. Lajčák na návšteve štátnej nemocnice v Podgorici. Minister M. Lajčák na návšteve štátnej nemocnice v Podgorici.
M. Lajčák odovzdáva bilaterálnu pomoc pre gymnázium v meste Pljevlja. M. Lajčák odovzdáva bilaterálnu pomoc pre gymnázium v meste Pljevlja. Stretnutie ministra Lajčáka so zástupcami mimovládnych organizácii. Stretnutie ministra Lajčáka so zástupcami mimovládnych organizácii. Spoločná fotografia ministra Lajčáka so zástupcami misie OBSE v Čiernej Hore. Spoločná fotografia ministra Lajčáka so zástupcami misie OBSE v Čiernej Hore.
Príhovor ministra Lajčáka na pôde Čiernohorskej univerzity. Príhovor ministra Lajčáka na pôde Čiernohorskej univerzity. Príhovor ministra Lajčáka na pôde Čiernohorskej univerzity. Príhovor ministra Lajčáka na pôde Čiernohorskej univerzity. Minister Miroslav Lajčák prevzal na pôde Čiernohorskej univerzity čestný doktorát. Minister Miroslav Lajčák prevzal na pôde Čiernohorskej univerzity čestný doktorát.
Exkluzívny rozhovor M. Lajčáka pre čiernohorskú verejnoprávnu televíziu RCTG. Exkluzívny rozhovor M. Lajčáka pre čiernohorskú verejnoprávnu televíziu RCTG.