M. Lajčák v Belgicku: „Len silná, vyvážená, bezpečná a asertívna EÚ môže byť atraktívna pre jej občanov“

13.2.2017 | Aktivity ministra

Bilaterálnym stretnutím s rezortným partnerom Didierom Reyndersom sa dnes (13. februára) začala dvojdňová návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Bruseli, počas ktorej v utorok vystúpi na konferencii na vysokej úrovni venovanej mediácii a prevencii konfliktov. Táto téma bola aj jednou z tých, o ktorých ministri diskutovali počas viac ako hodinového stretnutia. Ako to pripomenul M. Lajčák, Slovensko považuje preventívnu diplomaciu za najlepší nástroj ako zabrániť krviprelievaniu a eskalácii konfliktov vo svete. „Súčasná prax, keď štáty vynakladajú enormné úsilie a prostriedky do riešenia už horiacich konfliktov, si žiada zmenu. Preventívna diplomacia a mediácia sú oveľa efektívnejšie nástroje, ktoré zachraňujú životy, šetria peniaze a majú potenciál priniesť stabilitu do konfliktných oblastí,“ povedal minister. 

 

V diskusii sa obaja partneri dotkli aj otázok potrebného reformovania fungovania Európskej únie, ktoré by mali byť témou diskusií na nadchádzajúcom summite Európskej rady v Ríme a konštatovali, že dnes – 60 rokov po podpise tzv. Rímskych zmlúv – je jednota EÚ čeliacej bezprecedentným výzvam dôležitejšia než kedykoľvek predtým. „Len ekonomicky silná, sociálne vyvážená, vnútorne bezpečná a externe asertívna EÚ môže byť atraktívna pre jej občanov a rešpektovaná svetovými hráčmi,“ uviedol M. Lajčák.

 

Ministri si vymenili názory aj na migráciu a cesty jej riešenia, dopad Brexitu na budúcnosť EÚ, aktuálnu situáciu na Ukrajine a ďalšie otázky.

 

M. Lajčák pozval svojho rezortného kolegu na návštevu Slovenska, pričom ako dobrý termín by sa javila tretia dekáda mája, keď sa v Bratislave bude konať bezpečnostná konferencia Globsec. Minister tiež pripomenul pozvanie prezidenta SR pre belgického kráľa Philippa na návštevu Slovenska.

Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom.
Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom. Bilaterálne stretnutie s rezortným partnerom Didierom Reyndersom.