M. Lajčák v Portugalsku: „Našou spoločnou ambíciou je vystavať silnú úniu ako globálneho hráča.“

13.3.2017 | Aktivity ministra

Budúcnosť spoločného európskeho projektu závisí od nás všetkých, je v našom životnom záujme posilňovať vzájomné porozumenie, hľadať prieniky toho, čo nás spája, a snažiť sa premosťovať to, čo nás rozdeľuje. Slovensko, podobne ako Portugalsko, chce byť v jadre európskej integrácie, a s touto pozíciou sa obe krajiny pripravujú na nadchádzajúci summit v Ríme. Vyplýva to z výsledkov dnešnej (13. marca) oficiálnej návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Portugalsku, ktorá sa uskutočnila na pozvanie portugalského šéfa diplomacie Augusta Santosa Silvu. 


„Minuloročný septembrový summit v Bratislave odštartoval proces reflexie krokov, ktoré je potrebné urobiť, aby sme sa vysporiadali s dnešnými problémami EÚ, predovšetkým pokiaľ ide o jej dôveryhodnosť a akcieschopnosť v prospech ľudí. Pevne veríme, že tento proces sa v Ríme zavŕši prezentovaním jasnej dlhodobej vízie s konkrétnymi krátkodobými odporúčaniami. S Portugalskom zdieľame blízke, často identické názory na rad európskych otázok, vrátane predstáv o tzv. viacrýchlostnej EÚ, čo partneri ocenili,“ povedal M. Lajčák po rozhovore s portugalským ministrom.

 

Obaja ministri podčiarkli dôležitosť jednoty EÚ a nevytvárania nových deliacich línií na kontinente. „Našou spoločnou ambíciou je vystavať silnú úniu ako globálneho hráča, ochotného prevziať na seba aktívnu líderskú úlohu pri riešení svetových problémov,“ uviedol M. Lajčák. Ako pripomenul, obe krajiny úzko spolupracujú na pôde EÚ, NATO, ako aj ďalších medzinárodných organizácií. 


Ministri si vymenili názory na rad aktuálnych tém vrátane migrácie, transatlantických vzťahov, Ukrajiny, Východného partnerstva a západného Balkánu.


M. Lajčák v rámci programu návštevy vystúpil na Katolíckej univerzite v Lisabone s prednáškou na tému slovenského pohľadu na aktuálne výzvy, ktoré stoja pred EÚ. Venoval sa v nej nielen témam ako brexit či viacrýchlostná EÚ, ale najmä vlastníctvu procesov: „Ak si vy, mladí ľudia, neosvojíte, že EÚ patrí vám, ak nepochopíte správne obsah toho, čo EÚ predstavuje, potom všetko naše úsilie vyjde nazmar. Kultivovanie kultúry otvorenej mysle, tolerancie a rešpektu je najlepšou zárukou pre udržanie mieru, slobody a demokracie, ktoré pri najlepšej vôli nemôžeme v Európe dnešných dní brať ako hotovú vec,“ povedal v prednáške M. Lajčák, a pripomenul, že v Európe je dnes mnoho tých, ktorí sľubujú rýchle a jednoduché riešenia na veľmi komplikované problémy, čo vyzerá skôr ako závan ducha minulosti, než správanie hodné 21. storočia. 


V popoludňajších hodinách prijal šéfa slovenskej diplomacie aj predseda portugalského parlamentu E. F. Rodriguez, s ktorým hovorili o narastajúcej potrebe dialógu vo vzťahu k celému radu výziev, ktoré prináša život, vrátane nárastu popularity úzko nacionalistických a extrémistických politických strán a hnutí.


Návšteva M. Lajčáka bola prvou na úrovni ministra zahraničných vecí SR po 18 rokoch, medziobdobie však charakterizovali pravidelné pracovné stretnutia zamerané najmä na európsku a medzinárodno-politickú agendu na úrovni štátnych tajomníkov, politických a európskych riaditeľov rezortov diplomacie. Jedným z cieľov návštevy tak bolo aj posilniť spoluprácu a oživiť politický dialóg na vysokej úrovni. 


Doteraz nevyužitý potenciál vidíme v oblasti výskumu, inovácií a podpory prostredia start-upov. Aj preto ministra sprevádzala delegácia slovenských podnikateľov, ktorí absolvovali rokovania s partnermi z Portugalskej priemyselnej asociácie AIP. 


Minister M. Lajčák poskytol v priebehu návštevy interview pre jeden z načítanejších portugalských denníkov Diário de Notícias a celoštátnu televíziu TV SIC.

S predsedom portugalského parlamentu Eduardom Ferrom Rodriguesom. S predsedom portugalského parlamentu Eduardom Ferrom Rodriguesom. M. Lajčák v rámci programu návštevy vystúpil na Katolíckej univerzite v Lisabone s prednáškou na tému slovenského pohľadu na aktuálne výzvy, ktoré stoja pred EÚ. M. Lajčák v rámci programu návštevy vystúpil na Katolíckej univerzite v Lisabone s prednáškou na tému slovenského pohľadu na aktuálne výzvy, ktoré stoja pred EÚ. Tlačová konferencia s ministrom zahraničných vecí Portugalska. Tlačová konferencia s ministrom zahraničných vecí Portugalska.