Minister Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

14.7.2017 | Očakávané udalosti

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (17. júla 2017) zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli.

Stretnutie otvorí diskusia ministrov o prioritách implementácie EUGS na ďalšie obdobie (2. polrok 2017 a úvod 2018), osobitne v oblasti bezpečnosti a obrany, pri budovaní odolnosti a posilňovaní efektívneho multilateralizmu ako nástroja na prevenciu a riešenie kríz.

Ministri zhodnotia aktuálny politický a bezpečnostný vývoj v Líbyi a posúdia možnosti ďalšieho angažovania sa EÚ v krajine, ktorá je kľúčovým prvkom v úsilí o stabilizáciu pomerov na centrálnej Stredomorskej migračnej trase. Očakáva sa predĺženie mandátov misií pôsobiacich pri Líbyjskom pobreží. Ministri prijmú k Líbyi závery.

Na túto tému nadviaže strategická diskusia o migrácii za účasti riaditeľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a riaditeľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Ďalšou témou bude KĽDR a jej pokračovanie v testovaní balistických rakiet v rozpore s prijatými rezolúciami BR OSN, a možnosti ako na tento vývoj reagovať.