Miroslav Lajčák sa stretol s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom

11.4.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Financovanie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ale aj aktuálny politický vývoj na Ukrajine. To boli niektoré z tém stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v pozícii úradujúceho predsedu OBSE a generálneho tajomníka organizácie Thomasa Gremingera vo štvrtok 11. apríla.

 

Pracovné raňajky sa uskutočnili na pozvanie M. Lajčáka. Partneri sa zamerali okrem iného na príspevkové škály OBSE, ktoré boli aj témou nedávneho bratislavského stretnutia na vysokej úrovni (5. apríla). V tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že tohtoročné slovenské predsedníctvo berie túto otázku vážne. „Napriek tomu, že Slovensko zdedilo túto agendu od svojich predchodcov, hneď ako sme prevzali naše povinnosti v januári tohto roka, urobili sme hneď niekoľko bezprecedentných krokov. Museli sme ukončiť právne vákuum vyplývajúce z ukončených príspevkových škál a zabrániť kolapsu OBSE,“ uviedol M. Lajčák. Partneri hovorili aj o situácii na Ukrajine, ktorá sa nachádza pred druhým kolom dôležitých prezidentských volieb. Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) vyhodnotil priebeh prvého kola volieb pozitívne, hoci nie úplne bez problémov. „Druhé kolo prezidentských volieb bude skúškou dospelosti. Ukrajina, Európska únia aj medzinárodné spoločenstvo potrebujú, aby bolo úspešné,“ povedal šéf OBSE v tejto súvislosti. S T. Gremingerom hovorili aj o výmene na poste vedúceho Osobitnej pozorovateľskej misie na Ukrajine (SMM), ktorú päť rokov viedol Ertugrul Apakan.

 

M. Lajčák informoval generálneho tajomníka OBSE aj o svojich nadchádzajúcich cestách do regiónov OBSE. V najbližších týždňoch a mesiacoch bude pokračovať v cestách po Strednej Ázii a západnom Balkáne.