Rokovania formátu 5+2 o riešení situácie v Podnestersku

7.10.2019 | Očakávané udalosti

Od utorka do štvrtka, 8. až 10. októbra 2019, sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Stálej konferencie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre politické otázky v rámci vyjednávacieho procesu pre urovnanie podnesterského konfliktu. V takzvanom formáte 5+2 sa stretnú zástupcovia strán konfliktu, teda Moldavska a Podnesterska, sprostredkovatelia, ktorými sú zástupcovia Ruskej federácie, Ukrajiny a OBSE a pozorovatelia z Európskej únie a USA. Stretnutie otvorí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.

 

V uplynulých rokoch sa zasadnutia 5+2 uskutočnili v Berlíne (2016), vo Viedni (2017) a v Ríme (2018). Slovensko toto stretnutie organizuje ako súčasť nášho tohtoročného predsedníctva v OBSE. Na berlínskej schôdzke v roku 2016 bol prijatý protokol, ktorý definoval päť priorít v rámci procesu urovnania podnesterského konfliktu a ktoré boli prijateľné pre Moldavsko aj Podnestersko. V nasledujúcich rokoch pribudli tri ďalšie priority. Berlínsky balík priorít sa odvtedy podarilo takmer, hoci nie úplne, uviesť do praxe. Cieľom bratislavského stretnutia 5+2 bude doriešenie otázok, ktoré ostávajú otvorené a stanoviť prípadné ďalšie oblasti opatrení, ktoré by prispeli k urovnaniu konfliktu. 

 

Tlačová konferencia po skončení rokovaní sa uskutoční vo štvrtok 10. októbra v kongresovej sále MZVEZ SR. Zástupcov médií prosíme o nahlásenie svojej účasti na adresu tlac@mzv.sk a zároveň o to, aby boli prítomní o 10.15 hod. na recepcii MZVEZ SR.