Slovenský stánok s vyššou pridanou hodnotou na medzinárodnom charitatívnom bazári v Sofii

4.12.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Bulharsko

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii sa 1. decembra zúčastnilo na 25. ročníku medzinárodného charitatívneho bazáru. Organizátorom podujatia je tradične medzinárodný klub žien (IWC Sofia). Jubilejný 25. ročník podujatia sa uskutočnil v priestoroch Inter Expo centra v Sofii. Jubilejného ročníka sa zúčastnilo viac ako 60 veľvyslanectiev a medzinárodných inštitúcii sídliacich v Sofii. Zisk z bazáru klub prerozdelí medzi neziskové organizácie po celom Bulharsku. Vlani sa na akcii vyzbieralo takmer 192.000 Eur, ktorými podporili desiatky projektov zameraných na vzdelávanie a športové aktivity pre deti, ženy a deti v núdzi, ľudí so znevýhodnením a zdravotnícky sektor.


 
Na národnom stole slovenského stánku náš tím podával bryndzové halušky, pečené buchty z kysnutého cesta, medovníčky, vanilkovú tortu a viac druhov slaného pečiva. Z typických vianočných výrobkov návštevníkov najviac zaujali vianočné ozdoby zo skla, keramiky a recyklovaných a prírodných materiálov.
 


Cieľom slovenského stánku okrem predaja slovenských kulinárskych špecialít a vianočných ozdôb bolo prezentovať dôležitosť vzdelávania sa v informačných technológiách, predovšetkým v kybernetickej bezpečnosti. V súvislosti so stúpajúcou tendenciou hackerských útokov na bankové domy v Európskej únii, aj v Bulharsku, náš tím pripravil vzdelanostnú súťaž pre deti a mládež. V súťaži Buttefly 1103 si mohli študenti stredných a vysokých škôl preveriť svoje vedomosti z Morseovej abecedy, dvojkovej a šestnástkovej číselnej sústavy. Mladšie deti sa mohli zabaviť pri ilustrovanom slovensko-anglickom pexese. Zadanie v binárnom kóde vylúštil mladý IT pracovník Zheliazko Blagoev, ktorému p. veľvyslanec M. Korček zablahoželal a odovzdal prvú cenu.