Sólistka Nemeckej opery Berlín J. Kurucová v kresle hosťa

24.1.2017 | Krajania v zahraničí | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Nemecko

Medzinárodne renomovaná sólistka Nemeckej opery Berlín, mezzosopranistka Jana Kurucová, bola 23. januára hosťom Veľvyslanectva SR a Slovenského inštitútu v Berlíne. Podujatie otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu Viera Polakovičová. 

V rozhovore s redaktorkou televízie ARD Sigrid Hoffovou hovorila J. Kurucová o svojej kariére, osobnom živote, o vzťahu s režisérmi, dirigentmi a manažérmi, a o divadelnom svete v Nemecku. Porozprávala aj o svojom návrate na Slovensko, kde ju milovníci opery objavili až po jej skvelom nástupe na nemeckých operných scénach.

Rodáčka z Tvarožnej študovala hru na organe, zborové dirigovanie a spev na Konzervatóriu v Banskej Bystrici aj v Bratislave. Je absolventkou odboru sólový spev  na Univerzite múzických umení v Grazi, odkiaľ ju angažovali do divadla v Heidelbergu. Od roku 2009 je sólistkou prestížnej Nemeckej opery v Berlíne. J. Kurucová, ktorá je etablovanou opernou speváčkou v Európe aj v zámorí, je žiadanou Rosinou, Donnou Elvírou, Carmen, Elisabethou (Mariia Stuarda) a ďalších. S úspechom sa venuje aj koncertnému a oratoriálnemu repertoáru, piesňam a sakrálnej hudbe.

Rozhovor pre nemeckú televíziu oživila výberom piesní z cyklu Antonína Dvořáka V Národním tónu a recitatívom a áriou Leonóry z opery La Favorita Gaetana Donizettiho v sprievode klaviristky  Tahminy Feinstein.