Štátny tajomník Ivan Korčok prijal maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu P. Szijjártóa

6.2.2018 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a V4 | Maďarsko


Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal dnes (6. februára 2018) na pôde rezortu diplomacie ministra zahraničných vecí a obchodu Maďarska Pétera Szijjártóa, s ktorým predtým slávnostne otvoril novú budovu maďarského  veľvyslanectva v Bratislave. V tejto súvislosti štátny tajomník Ivan Korčok uviedol: „Blahoželám k novým priestorom veľvyslanectva, ktoré odrážajú význam slovensko – maďarských politických a hospodárskych vzťahov, ako aj vzťahov medzi našimi občanmi, ktoré chceme aj naďalej rozvíjať. Vytvárajú podmienky na utužovanie medziľudských, podnikateľských i kultúrnych kontaktov a realizáciu spoločných podujatí, pretože moderná diplomacia sa už nerobí za zatvorenými dverami."

 

V rokovaniach ocenili dobré susedské vzťahy, ktoré sú na historicky najlepšej úrovni, o čom svedčí aj množstvo bilaterálnych stretnutí našich najvyšších predstaviteľov. Vyzdvihli vzájomnú ekonomickú a obchodnú spoluprácu. Podčiarkli dôležitosť rozvoja cezhraničnej spolupráce, infraštruktúrnych cestných a železničných prepojení medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré prinášajú úžitok pre občanov oboch krajín. Za nemenej dôležitú súčasť spolupráce označili posilňovanie energetickej bezpečnosti formou budovania plynovodných a ropovodných prepojení, ktoré je v záujme nielen našich krajín, ale celého vyšehradského regiónu.  Štátny tajomník I. Korčok konštatoval, že predpokladom udržania vzájomných vzťahov na dobrej úrovni je empatia v citlivých otázkach, napríklad aj pri pripomínaní si historických výročí, akým je pre Slovensko rok 1918, či pre Maďarsko rok 1920.

 

Zároveň obaja potvrdili význam V4 ako dôležitého nástroja a platformy na hľadanie, koordináciu a presadzovanie spoločných odpovedí na aktuálne výzvy v EÚ. V tejto súvislosti pozornosť venovali diskusii o budúcnosti Európy, migrácii a procesu rozširovania EÚ. Osobitnú pozornosť venovali problematike migrácie, kde podporili potrebu konsenzuálneho prijatia udržateľnej európskej migračnej a azylovej politiky, pričom potvrdili nemennosť pozície v odmietaní povinných kvót ako riešenia migračnej krízy.  

 

Záznam tlačovej konferencie

Privítanie ministra zahraničných vecí Maďarska Pétra Szijjártóa. Privítanie ministra zahraničných vecí Maďarska Pétra Szijjártóa. Z rokovania. Z rokovania. Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.
Štátny tajomník I. Korčok počas tlačovej konferencie. Štátny tajomník I. Korčok počas tlačovej konferencie. Spoločná tlačová konferencia. Spoločná tlačová konferencia.