Štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok na neformálnom stretnutí šéfov diplomacie krajín EÚ v Tallinne

7.9.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov

Ak chceme prispieť k riešeniu problému, ktorým je jadrový program Severnej Kórey, musíme nájsť zmysluplnú kombináciu nátlakových opatrení a dialógu. Medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené ešte viac vymáhať účinnosť sankcií uvalených na Severnú Kóreu rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, ale musíme sa snažiť aj o reštart rokovaní s Pchjongjangom,“ povedal dnes (7. septembra) v estónskom Tallinne štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ vo formáte Gymnich. „Naším prvoradým úsilím musí byť de-eskalácia vyhrotenej situácie na Kórejskom polostrove a v celom regióne. Tomuto cieľu je potrebné podriadiť aj naše úsilie – musíme využiť všetky diplomatické nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme severokórejský režim odradili od ďalšej eskalácie napätia. Komunikačné a dialógové kanály musia zostať otvorené,“ doplnil I. Korčok. 

Stretnutiu zástupcov rezortov diplomacie členských štátov EÚ predchádzalo spoločné zasadnutie s ministrami obrany, na ktorom bola reč o prehlbovaní európskej integrácie v obrane smerom k vytvoreniu tzv. Stálej štruktúrovanej spolupráci v tomto sektore (PESCO). Slovensko má eminentný záujem byť od začiatku súčasťou PESCO. Je nielen naším príspevkom pre EÚ, ale zároveň príspevkom pre naše obranné spôsobilosti. „PESCO je rovnako dôležité pre zahraničnú politiku a vplyv EÚ vo svete, ako sú vnútorný trh a eurozóna dôležité pre jej prosperitu,“ uviedol I. Korčok. Stálu štruktúrovanú spoluprácu považujeme tiež za prvú konkrétnu formu tvorby tzv. "jadra" európskej integrácie. 

Ministri sa venovali aj posúdeniu súčasného stavu a perspektív vývoja blízkovýchodného mierového procesu, kde našou politickou prioritou zostáva dvojštátne riešenie. 


Gymnich pokračuje v piatok, 8. septembra diskusiou k pracovným metódam Rady. Spoločne s partnermi z kandidátskych krajín EÚ budú ministri hovoriť o prevencii a boji proti radikalizácii a násilnému extrémizmu. Po skončení Gymnichu sa na pozvanie estónskeho predsedníctva v Rade EÚ uskutoční neformálny obed ministrov zahraničných vecí s partnermi z krajín Východného partnerstva. 

Neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ vo formáte Gymnich; Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) Neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ vo formáte Gymnich; Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) Štátny tajomník Ivan Korčok so slovenským ministrom obrany Petrom Gajdošom; Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) Štátny tajomník Ivan Korčok so slovenským ministrom obrany Petrom Gajdošom; Photo: Arno Mikkor (EU2017EE) Zľava: Sven Mikser, estónsky minister zahraničných vecí, Ivan Korčok, štátny tajomník MZVaEZ SR a Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Zľava: Sven Mikser, estónsky minister zahraničných vecí, Ivan Korčok, štátny tajomník MZVaEZ SR a Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku
Štátny tajomník Ivan Korčok prichádza na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ Štátny tajomník Ivan Korčok prichádza na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ I. Korčok v rozhovore s britskym ministrom Borisom Johnsonom I. Korčok v rozhovore s britskym ministrom Borisom Johnsonom