Vernisáž výstavy Oravský hrad, Oravská lesná železnica - unikáty Slovenska v SI Varšava

9.4.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

V galérií Slovenského inštitútu vo Varšave sa 04. apríla 2019 uskutočnila vernisáž výstavy Oravský hrad, Oravská lesná železnica - unikáty Slovenska. Je to nový putovný projekt, ktorý vznikol z iniciatívy riaditeľa SI Varšava Adriána Kromku na základe spolupráce s riaditeľkou Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu Máriou Jagnešákovou.

 

Výstavu otvorili príhovormi riaditeľ SI Varšava Adrián Kromka a riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu Mária Jagnešáková, v ktorých priblížili vznik a obsahové zameranie tejto výstavy. Výstava je zároveň pozvánkou navštíviť tieto unikáty.

 

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. V priestoroch Oravského hradu sa nachádza niekoľko expozícií. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Zaujímavou súčasťou prehliadky sú etnografická a prírodovedná expozícia. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala a Klenotnica Oravského hradu, ktoré sú situované v priestoroch Dolného hradu. Veľmi obľúbené sú nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. Oravská lesná železnica je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete a je unikátnou technickou pamiatkou. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva z Oravy na Kysuce. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Oravy.

 

Predmetná výstava v poľskej jazykovej mutácií je spoločným putovným projektom SI Varšava a Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu, ktorý bude SI Varšava prezentovať počas nasledujúcich dvoch rokov v Poľsku.