Vianočný koncert Slovenského ľudového umeleckého kolektívu vo Viedni

8.12.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

V historických priestoroch viedenského Františkánskeho kostola sa 8. decembra 2019 pod názvom Tradičné slovenské Vianoce uskutočnil koncert Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK. Na záver roku je vo Viedni tento vianočný koncert SĽUK-u s jeho hosťami už zažitou tradíciou.

 

Pred takmer 350 divákmi vystúpili spolu s folklórnym hudobným zoskupením Páni času. Koncert slávnostne otvoril slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Mišík. V príhovore vyzdvihol príležitosť prezentovať vo Viedni autentické slovenské ľudové umenie na najvyššej umeleckej úrovni prostredníctvom SĽUK-u, nášho jediného profesionálneho umeleckého súboru na Slovensku, ktorý sa od roku 1949 venuje umeleckému spracovaniu a interpretácii slovenskej ľudovej kultúry. Pôsobivý viedenský koncert Ľudového orchestra SĽUK pod vedením Zuzany Pokornej a Speváckej skupiny SĽUK pod vedením Adriany Jarolínovej predstavil rakúskemu publiku vianočnú hudbu a typické vianočné koledy z rôznych regiónov Slovenska.

 

V programe zazneli aj slovenské gajdy, teda nástroj, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do rovnakého zoznamu patrí aj slovenský hudobný nástroj Fujara, na ktorej na záver koncertu zaznela známa Tichá noc. Koncert zabezpečovala rakúska agentúra Slowakische Kultur und Wien pod vedením Heleny Steiner v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni.