Back

Čierna Hora - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

Čierna Hora - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

21.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Čierna Hora

Medzinárodná osobná, autobusová a železničná doprava zostávajú pozastavené, medzinárodná letecká doprava pre lety nekomerčného charakteru (do 10 pasažierov) bola obnovená 19. mája 2020.

 

 

Medzinárodná nákladná doprava ostáva bez výraznejších obmedzení so sprísnenými zdravotnými a sanitárnymi kontrolami na hraniciach.

 

 

 

 

Od 16. marca 2020 platí zákaz vstupu cudzích štátnych príslušníkov na územie krajiny s výnimkou:

 

·  cudzincov s trvalým alebo prechodným pobytom v Čiernej Hore, pričom podmienkou vstupu je absolvovanie domácej karantény v zmysle nariadení stanovených sanitárnou inšpekciou v dĺžke 14-28 dní;

 

·  cudzincov zabezpečujúcich medzinárodnú prepravu tovaru (vrátane tranzitu cez Čiernu Horu);

 

·  cudzincov prichádzajúcich nekomerčnými (súkromnými) letmi, za podmienky preukázania negatívneho PCR testu na SARS-CoV-2 nie staršieho ako 48 hodín. Po príchode do krajiny musia mať zabezpečený samostatný prevoz do miesta pobytu a pridržiavať sa nariadení Úradu verejného zdravotníctva, ktoré odporúčame preveriť pred plánovaným príletom;

 

·   námorníkov s cudzou štátnou príslušnosťou v tranzite (pre prístavy Bar, Budva, Kotor, Kumbor-Portonovi a Tivat), podmienkou je dodržiavanie nariadení stanovených Úradom verejného zdravotníctva Čiernej Hory. Aktuálne podmienky pre zakotvenie lode odporúčame preveriť pred plánovaným vjazdom do prístavu.

 

Od 15. mája 2020 bol zrušený zákaz vychádzania v krajine, ako aj vnútroštátne dopravné obmedzenia (obnovená vnútroštátna osobná doprava na celom území Čiernej Hory, vrátane taxislužieb). Dňa 18. mája 2020 bolo obnovené fungovanie vnútroštátnej autobusovej a železničnej dopravy; pri využívaní verejnej dopravy je povinné nosenie rúška, rovnako aj v prípade, že osobným autom sa prepravujú osoby, ktoré nie sú členovia spoločnej domácnosti.

 

V krajine je obnovené fungovanie reštaurácií, barov, kaviarní, obchodov (vrátane nákupných centier) a služieb, za dodržiavania prísneho hygienického režimu. Taktiež bol zrušený zákaz návštev pláží a kúpalísk. 

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici: +382 67 654 959 alebo Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Kontaktné údaje Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici sú: Crnogorskih Serdara 5, 81000, Podgorica, Čierna Hora; telefónne číslo: +382 20 601 440; e-mail: emb.podgorica@mzv.sk.