RSS zoznamy

Back

Avízo: Štátny tajomník L. Parízek v Iránskej islamskej republike

Avízo: Štátny tajomník L. Parízek v Iránskej islamskej republike

23.6.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Očakávané udalosti | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)  Lukáš Parízek dnes 23. júna 2019 odcestoval na pracovnú návštevu do Iránu na pozvanie námestníka ministra zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky pre politické záležitosti Sejjeda Abbás Arákčího.

 

L. Parízek absolvuje 24.-25 júna 2019 konzultácie s iránskym partnerom  a plánované je aj stretnutie s ministrom zahraničných vecí IIR Mohammadom Džavád Zarífom.

 

Pravidelné politické konzultácie na úrovni ministrov a štátnych tajomníkov rezortov zahraničných vecí oboch krajín sa realizujú na základe Memoranda o politických konzultáciách z r. 2016. Štátny tajomník MZVEZ SR bude apelovať na Irán, aby pokračoval v dôslednom plnení záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody JCPOA z roku 2015. Zároveň bude komunikovať stanoviská a pozície Slovenska v súlade so spoločnou líniou EÚ k ďalšiemu rozvoju obchodno-ekonomickej spolupráce a politického dialógu s touto krajinou. Počas konzultácií si partneri vymenia názory na aktuálny regionálny vývoj v oblasti Blízkeho a stredného východu.

 

Štátny tajomník L. Parízek v rámci programu navštívi aj mesto Isfahán, kde uskutoční pracovné rokovanie s guvernérom Isfahánskej provincie zamerané na hľadanie možností spolupráce so Slovenskom v sektoroch zahraničného obchodu, cestovného ruchu a vysokých škôl  a oboznámi sa s rozvojom mesta a Isfahánskej oblasti.