RSS zoznamy

Back

Bulharsko od marca 2020 zavádza mýto pre vozidlá nad 3,5 tony

Bulharsko od marca 2020 zavádza mýto pre vozidlá nad 3,5 tony

28.2.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Bulharsko

 

Od 1. marca 2020 vozidlá s celkovou maximálnou technicky prípustnou hmotnosťou presahujúcou 3,5 tony, ktoré cestujú po platených úsekoch v Bulharsku, zaplatia poplatok na základe prejdenej vzdialenosti – mýto, ktoré nahrádza doterajšiu elektronickú diaľničnú známku pre ťažké nákladné vozidlá a autobusy.
 
Poplatky za km sa líšia podľa celkovej technicky prípustnej maximálnej hmotnosti cestného vozidla, jeho ekologickej triedy a kategórie komunikácie. Sadzby je možné nájsť na stránke Národnej mýtnej správy: www.bgtoll.bg, kde je taktiež možné v časti Toll na kalkulačne si vypočítať výšku platby mýta.  
 
 
AKO PLATIŤ ZA POUŽITIE CESTY
Za použitie platených úsekov ciest je možno zaplatiť dvomi spôsobmi:
s vopred zakúpeným preukazom trasy (route pass) po Bulharsku;
so zmluvou uzavretou s národným poskytovateľom služieb, trasu zaznamenáva palubná jednotka alebo už nainštalované sledovacie zariadenie GPS.
 
Preukaz s určenou trasou (route pass) je možné zakúpiť prostredníctvom:
webovej stránky Národnej mýtnej správy www.bgtoll.bg;
mobilnou aplikáciou BGTOLL;
samoobslužnými terminálmi, označené logom BGTOLL;
v pokladniach 27 regionálnych Správ cestnej premávky;
na predajných miestach označených logom BGTOLL, na hlavných hraničných priechodoch Bulharskej republiky – hraničný prechod Kalotina, hraničný prechod Kapitan Andreevo, hraničný prechod  Kulata, hraničný prechod  Dunajský most - Ruse, hraničný prechod Dunajský most - Vidín, hraničný prechod Silistra, hraničný prechod Stanke Lisichkovo a hraničný prechod Ilinden.
 
Preukaz trasy (route pass) bude možné zakúpiť aj v sieti partnerov RIA - národných poskytovateľov služieb.
 
Cestujúci tranzitnej dopravy budú mať na hraniciach možnosť konzultácie, aby si vybrali najvýhodnejšiu trasu k nasledujúcemu hraničnému priechodu. Za týmto účelom vodičom budú pomáhať pracovníci štátnej správy mýta.
 
Všetky potrebné informácie sú uvedené na www.bgtoll.bg a v mobilnej aplikácii BGTOLL v siedmich jazykoch – anglickom, nemeckom, srbskom, tureckom, ruskom, rumunskom a gréckom.