RSS zoznamy

Back

Projekt SI Varšava „Spoznajte slovenské mestá” pokračuje mestom Levoča

Projekt SI Varšava „Spoznajte slovenské mestá” pokračuje mestom Levoča

23.1.2019 | Krajania v zahraničí | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

Projekt Slovenského inštitútu vo Varšave „Spoznajte slovenské mestá” pokračuje aj v roku 2019 a začína prezentáciou mesta Levoča. Projekt realizuje SI Varšava v spolupráci so Spolkom Slovákov v Poľsku a redakciou krajanského mesačníka Život na stránkach tohto krajanského časopisu. Prezentačno-súťažnou formou krajania a čitatelia tak spoznávajú naše slovenské mestá a zároveň súťažili o hodnotné ceny, ktoré venujú primátori slovenských miest. Čitatelia tak majú možnosť vyhrať vstupenky na slovenské hrady, festivaly, víkendové pobyty, vstupy do slovenských vodných parkov atď., čím je projekt zároveň aj pozvánkou a motiváciou navštíviť a objavovať Slovensko.

 

V roku 2019 projekt začína mestom Levoča. V spolupráci s primátorom mesta Miroslavom Vilkovským bude propagované mesto, jeho história a historické pamiatky, súčasnosť, turistické destinácie. Primátor mesta Levoča M. Vilkovský do súťaže venoval, okrem hodnotných knižných publikácií, hlavnú cenu a to víkendový rodinný pobyt v meste Levoča, ktorý je spojený s návštevou významných historických pamiatok mesta (napr. Chrám sv. Jakuba). Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám sv. Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m), vyrobeného z lipového dreva v dielni Majstra Pavla v 16. storočí. Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopujú mohutné hradby s dĺžkou 2,5 km.