RSS zoznamy

Back

Literárny večer s Michalom Hvoreckým

Literárny večer s Michalom Hvoreckým

11.3.2019 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

 

V spolupráci s Literaturhaus Niederösterreich zorganizoval Slovenský inštitút vo Viedni 6. marca 2019 literárny večer so slovenským spisovateľom Michalom Hvoreckým. Autor predstavil rakúskemu publiku nemecké vydanie svojej najnovšej knihy „Troll“, v ktorej sa kriticky zaoberá možnosťami internetu, propagandy a vytvárania nebezpečného halucinogénneho sveta. Príbeh sa odohráva vo svete po hybridnej vojne, kde sú pri moci tí, ktorí vládnu internetovou propagandou. Byť trolom sa stalo verejne priznávanou prácou, zamestnaním.

 

Autora knihy uviedla moderátorka večera Sylvia Treudl z Literaturhaus Niederösterreich (Michal Hvorecký je počas marca 2019 štipendistom v Literárnom inštitúte Dolné Rakúsko v meste Krems v rámci programu Artist-In-Residence). Spisovateľ predstavil hlavné myšlienky svojho románu. Aké je to byť terčom trolov zažil Michal Hvorecký na vlastnej koži - a práve táto skúsenosť bola hlavnou motiváciou k napísaniu knihy. Autor následne prečítal publiku viacero úryvkov z uvedeného románu. Poukázal na to, že „neželané osoby možno v priebehu niekoľkých minút zničiť tým, že sa zmanipulujú ich fotky, sfalšujú dokumenty a pridajú vymyslené citáty“.

 

V následnej diskusii sa účastníci stretnutia pýtali najmä na možnosti, ako zamedziť takémuto vývoju v modernej spoločnosti.