RSS zoznamy

Back

Oslavy 15. výročia folklórneho súboru Rozmarín vo Viedni

Oslavy 15. výročia folklórneho súboru Rozmarín vo Viedni

26.6.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Odbor kultúrnej diplomacie

Jediný tanečný detský a mládežnícky folklórny súbor v Rakúsku, venujúci sa slovenskému folklóru „Rozmarín“ oslávil 26. júna 2019 v priestoroch Fary St. Margareten vo Viedni 15. výročie svojho vzniku.  Členovia súboru sa už od roku 2004 venujú slovenskej folklórnej hudbe a tancu.  Slávnostná udalosť bola ozajstnou oslavou tohto výročia, s nádhernými tancami, originálnou hudbou a pestrými krojmi účinkujúcich detí a bývalých členov súboru.

 

Na úvod riaditeľ Slovenského inštitútu vo Viedni Igor Skoček pozdravil prítomných hostí aj v mene slovenského veľvyslanca v Rakúsku Petra Mišíka, ktorý prevzal záštitu nad celým podujatím. Zároveň vyzdvihol prácu zakladateľky a umeleckej vedúcej tohto jedinečného súboru Heleny Steiner. Táto vo Viedni žijúca Slovenka, hudobná pedagogička a organizátorka rôznych kultúrnych podujatí v Rakúsku, už dlhodobo dobrovoľne vedie skupinu viedenských detí vo veku 4 až 16 rokov, ktoré  tancujú a spievajú piesne z regiónov Myjava, Horehronie, Trenčín, Liptov, Šariš a Zemplín, a pod., pričom si cibria slovenčinu a detskými hrami spoznávajú tradičné ľudové zvyky na slovenských dedinách. Súbor Rozmarín sa snaží početnými vystúpeniami priblížiť slovenskú ľudovú kultúru najmä v Rakúsku, kde už vystupoval na najvýznamnejších podujatiach vo Viedni, v Dolnom Rakúsku, v Burgenlande a v Salzburgu, ale aktívny je aj v iných krajinách. Účinkoval v Taliansku, Luxemburgu Belgicku, Nemecku a viackrát na medzinárodných folklórnych festivaloch na Slovensku.

 

Takmer hodinový tanečný a hudobný program z viacerých regiónov Slovenska demonštroval vysokú tanečnú a muzikálnu úroveň folklórneho súboru Rozmarín. Po programe nasledovala slávnostná recepcia.